Jste stále unavení, bolí vás hlava a zapomínáte? Možná za to může nedostatek některé z těchto potravin

0
(0)

Dalibor , 03. 03. 2021

Všimli jste si, že máte poslední dobou časté problémy se soustředěním? Bolí vás hlava nebo se rychle během typického dne unavíte? Zbystřete a snažte se pozorovat své tělo a hlavně mozek. Následující tipy vám určitě pomohou.

Mozek přirozeně stárne a ztrácí bystrost

I v případě dokonalého a úplně zdravého životního stylu vaše mozkové buňky odumírají vlivem stárnutí. Přirozený proces stárnutí se o mnoho více zrychluje, pokud váš životní styl není ukázkový, jídelníček nevhodný a vaší denní rutinou je stres. Mozek ale můžete celkem jednoduše podpořit.

Mezi nejčastější důvody, díky kterým váš mozek nefunguje tak, jak by správně měl, jsou:

  • chronická nespavost
  • nadměrná konzumace alkoholu nebo nikotinu
  • deprese a únava
  • nedostatek vitamínů
  • nadměrné užívání léků na spaní
  • úraz hlavy

Častým důvodem pro problémy s mozkem je hektický styl života. Pokud brzy ráno vstáváte, přes den se snažíte splnit co nejvíce úkolů a doma ještě do dlouhé noci uklízíte nebo se staráte o domácnost, nevzniká žádný prostor pro odpočinek těla i hlavy. To v důsledku způsobuje velkou únavu, nesoustředěnost a deprese.

S hektickým životem není prostor ani na správný jídelníček

Při stresujícím stylu života nezbývá mnoho času ani na zdravé stravování. Nedostatek makroživin, vitamínů a vody způsobuje brzkou únavu a nesoustředěnost po celý den. Pokud se i vy potýkáte s takovými problémy, je možné, že za všechny může právě špatná životospráva.

Nejčastějším důvodem, vedle hektického života, je také příliš denních informací ve vašem mozku. Vlivem online světa získáme během dne o mnoho více informací, než například předešlá generace. Náš mozek je doslova zahlcený informacemi, a tak přestává postupně fungovat mnohem dříve, než večer před usnutím.

Naučte se filtrovat informace v mozku

Pokud se naučíte filtrovat velké množství informací, které do mozku během dne pouštíte, brzy se vám uleví. Naučte se několik způsobů, jak velký nápor na vaši hlavu zmírnit. Udržte svůj mozkový rytmus malým cvičením. Zkuste zavřít oči a dělat klasické domácí činnosti. Osprchujte se, projděte se po domově nebo telefonujte. Váš mozek bude fungovat úplně jinak se zavřenýma očima.

Procvičte svůj mozek také pomoc rukou. Pokud jste praváci, zkuste napsat dvě nebo tři věty levou rukou. Při soustředění zjistíte, že váš mozek pracuje úplně jinak. Pro váš mozek je mnohem prospěšnější také čtení na místo sledování televize nebo mobilu.

Váš mozek potřebuje dostatek vitamínů a živin

Nejen vaše tělo a zažívání potřebuje pro dostatek bdělosti a energie přísun správných živin. I mozek je živý z vitamínů, minerálů a dalších prospěšných složek, které získáte z potravin. Například nedostatek vitamínu F, který najdete v zelí, špenátu nebo bylinkách, vám může přinést velké deprese nebo dokonce závratě.

Vědci svými studiemi dokázali, že s vitamínem E snižujete riziko Alzheimerovy choroby. Dostatek vitamínu E najdete například v listové zelenině, ořechách, slunečnicovém oleji nebo také v makrele nebo mandlích. Na intelektuální rovinu má zase vliv vitamín B6. Můžete ho jednoduše doplnit například hovězím masem nebo ovesnými vločkami.

Nedostatek železa může být také velký problém pro vaši mozkovou kapacitu. Díky železu v těle zabráníte možné anémii, díky které může být snížen přísun krve do mozku a vaše soustředění je tatam. Železo je obsaženo v mase, luštěninách nebo také v pohance nebo jablkách.

Skvělou antistresovou složkou, kterou je třeba doplnit do těla opakovaně, je hořčík. Nedostatek hořčíku vyvolá nepříjemnou bolest hlavy nebo nespavost. Hořčík najdete v bramborách, banánech, medu nebo v brokolici či mořských plodech.

Jestliže se cítíte neklidní, ve stresu nebo pociťujete často úzkost, může to znamenat nedostatek chromu v těle. Do jídelníčku zařaďte více kukuřice, masa, brambory nebo černý čaj.

👍 Tento návod je užitečný