Recept: Hranolky bez oleje jako z oblíbeného McDonaldu, které jsou zdravé a děti si je zamilují.

0
(0)

Dalibor , 11. 03. 2021

Hranolky patří mezi oblíbené pokrmy napříč celou zeměkoulí. Tato bramborová pochutina pocházející z Ameriky je však známá svojí nezdravostí. To neznamená, že bychom ji sobě a svým dětem měli odpírat – připravit si můžeme zdravější a neméně chutnou verzi.

Hranolky a zdraví

Pojmem hranolky obecně označujeme malé hranoly z brambor, které se nejčastěji připravují fritováním v oleji, smažením na pánvi. Vzhledem k nepříliš příznivému účinku těchto postupů na náš organismus se stále častěji můžeme setkat s hranolky připravovanými pečením v troubě.

Lidskému zdraví neprospívají zejména oleje a tuky používané během smažení. Pravidelnější konzumace těchto a jim podobných pokrmů si může přispět k nástupu některých zdravotních problémů. To je také jedním z hlavních důvodů, proč je důležité dbát na to, aby si děti zvykly jíst jejich zdravější alternativy. Jednou takovou je jsou hranolky bez obsahu olejů a dalších zdraví neprospěšných tuků.

Chutné a zdravé hranolky – jak na ně?

Na přípravu této zdravější varianty hranolek budeme potřebovat:

  • Brambory – 5-7 ks
  • Vejce – 2
  • Sůl
  • Libovolné koření na dochucení

Postup:

Brambory oloupeme a nakrájíme na hranolky o tloušťce okolo 1 cm. Následně od sebe oddělíme vaječné žloutky a bílky. Bílky našleháme spolu se solí a libovolným kořením (dle chuti).

Takto vytvořenou směs z bílků přidáme k nakrájeným bramborám. Pečlivě je promísíme – tak, aby směs s kořením pokrývala hranolky rovnoměrně. Posléze hranolky vyskládáme na plech potažený pečicím papírem.

Hranolky pečeme v troubě předehřáté na 200 °C. Po 5-7 minutách pečení plech vytáhneme a zpod hranolek odstraníme pečicí papír. Poté hranolky pečeme dozlatova.

Hotové hranolky můžeme podávat samostatně i jako přílohu k masovým (či jiným) pokrmům.

👍 Tento návod je užitečný