Pokud uvidíte na koupeném masu tyto bublinky a kuličky, tak ho okamžitě vyhoďte.

0
(0)

Dalibor , 11. 02. 2021

Internet už nějaký ten den zaplavují zprávy o tom, že se mezi skotem šíří tuberkulóza. Pokud stojíte v obchodě u pultu s masem a na některém z nich jsou patrné bublinky, nekupujte ho. Nechte ho tam a raději sáhněte po jiném. Právě tyto bublinky jsou známkou, že je maso nakažené tuberkulózou. To by po konzumaci masa mohlo ublížit i Vám.

Co je vlastně tuberkulóza

Tuberkulóza je bakteriální nemoc, která se může šířit mezi divokými zvířaty, těmi domácími, ale také mezi lidmi. My jsme většinou zvyklí, že pokud se tuberkulóza objeví, najdeme ji u drůbeže. To však nemusí být pravidlem, třeba nyní řádí mezi skotem. Jedná se o nemoc, která je pro zvířata velmi nebezpečná, ale tím to nekončí. Nebezpečná je také pro lidi, proto se jí velké množství lidí obává. Tuberkulóza je nemoc, která se rychle šíří a její úmrtnost je vysoká. Nakažené krávy se neléčí, bývají zlikvidované.

Šíření nemoci mezi zvířaty

Tuberkulóza je infekce, která se šíří bezprostředním kontaktem. Může se objevit při krmení zvířat, poskytování vody a jakékoli péči o zvířata. Kromě toho na sebe tuto nemoc mohou přenášet i zvířata mezi sebou, a to zejména mlékem při kojení zvířat, spermiemi při rozmnožování, nebo pupeční šňůrou v děloze zvířecí matky. Toto onemocnění je velmi odolné, tuberkulóze nevadí velmi nízké teploty. Mimo živé organismy se tuberkulóza nijak nešíří, je přenášena pouze z živého na živé. Bakterie zůstávají dlouho životaschopné a dlouho trvá, než mimo živý organismus zemřou.

Nakažené maso určené ke konzumování

Bublinky značící tuberkulózu nemusí být patrné už v obchodě. Může se stát, že nakažené maso odhalíte až doma, protože tyto bublinky mohou být ukryté jen uvnitř masa a poznáte to až po jeho naporcování. V takovém případě maso rozhodně nekonzumujte, zlikvidujte ho a narychlo vymyslete jiný oběd. Nakažené maso je pro zdraví člověka nebezpečné.

👍 Tento návod je užitečný