ISCHIAS byl mojí noční můrou po dlouhá léta. Pak mi ale doktor poradil tyhle cviky a od té doby nic!

0
(0)

Tomáš , 30. 08. 2021

Ischias je velmi nepříjemné a bolestivé onemocnění. Spousta lidí považuje ischias za běžnou součást života, ale nemusí to tak být. Ischiatický nerv je nejdelším nervem v lidském těle. Začíná na spodní části páteře, pne se přes stehna a lýtka a končí až u svalů chodidla. Bolest tohoto nervu trápí od určitého věku až 40 % lidí. Někdy jde o bolest chronickou, jindy se objevuje náhodně a stejně tak i mizí.

Nerv nemusí jen bolet

Problémy s ischiatickým nervem se nemusí projevovat jen přímou bolestí. K typickým projevům patří i brnění nohou nebo pocit slabosti v kolenech. Další příznaky zahrnují necitlivost dolních končetin, bolesti zad, hýždí, stehen nebo lýtek. Mohou nastat problémy s koleny a celkově snížená pohyblivost v kloubech.

Pokud vás trápí bolesti ischiatického nervu, vaše problémy by mohlo vyřešit jednoduché jógové cvičení. Existuje totiž osm cviků, které protáhnou spodní část zad, což zmírní bolesti a zabrání jejich návratu. Cvičení jsou přitom jednoduchá a nevyžadují žádnou zvláštní fyzickou kondici. Dají se cvičit i pohodlně doma, potřebujete jen podložku nebo karimatku.

Cvik na židli

Při prvním cviku se postavte před židli nebo vysoký schod a položte na něj jednu nohu. Opřete se celou plochou chodidla. Poté položte protilehlou ruku na pokrčené koleno. Druhou ruku opřete v bok. Začněte otáčet trupem od pasu nahoru. Ujistěte se přitom, že boky zůstávají v klidu. Vydržte v této pozici půl minuty, pak vyměňte strany.

K provedení druhého cviku si lehněte na záda. Jedno koleno přitáhněte k hrudníku, druhou nechte nataženou na podlaze. Snažte se příliš neprohýbat v bederní oblasti. Chvíli nechte koleno přitažené, poté nohy vyměňte. Při dalším cviku zůstaňte ležet na zemi a ruce rozpažte do stran. Nohy pokrčte v kolenou a položte je na pravou stranu tak, aby se spodní koleno dotklo podlahy. Pak kolena otočte na druhou stranu.

Cvik na zádech

V dalším cviku opět zůstaňte ležet na zádech. Pravou nohu pokrčte v koleni, dokud nebude v pravém úhlu. Poté ji položte na levou stranu. Můžete si pomoci protilehlou rukou, kterou do kolene zatlačíte. Druhá noha by měla zůstat rovně na podlaze. Další cvik se provádí vestoje. Proveďte klasický výpad, vytočte boky na jednu stranu a položte loket na vnější stranu ohnutého kolena. Spojte dlaně. Vydržte půl minuty, poté strany prohoďte.

Posaďte se na zem. Jednu nohu vsuňte pod hýždě a sedněte si na ni. Druhou nohu pokrčte v koleni. Tělo otočte směrem k vnější noze. Jednu ruku položte pod koleno, druhou položte na podlahu. Pak se otočte opačným směrem. Pak si klekněte na všechny čtyři a proveďte tzv. „kočku“. Střídavě zakulaťte a prohněte záda. Při posledním cviku se posaďte na paty. Trup natáhněte dopředu, záda držte rovná a ruce se snažte natáhnout tak daleko, jak to jen jde.