Jód: Dokonalý pomocník na vaší zahradě proti plísním, ale i všem možným škůdcům.

0
(0)

Dalibor , 02. 06. 2021

Řeč je o jódu. Jedná se o velmi důležitou sloučeninu, která prospívá nejen lidem v období růstu, vývinu, dožití se krásného věku, zdraví a celkově ke zkvalitnění zdraví, ale je také schopen zahradní, ale i domácí rostliny zbavit škůdců, jako jsou padlí i plísně. Zároveň budou kořeny chráněné před hnilobou a celkově rostlina bude krásně růst.

Stačí jen malé množství a rostlina bude krásně růst

Pokud i vy chcete vyzkoušet sílu jódu na rostlinách, stačí si koupit jednu lahvičku přípravku, která vám klidně vystačí až na další sezonu. Používá se totiž pouze po kapkách.

Jód pro jakékoliv rostliny

Stejně jako my lidé potřebuje jód, potřebují ho i rostliny, u kterých hraje důležitou roli v celkovém růstu. Jeho skvělá vlastnost se bude značně podílet na syntéze aminokyselin a proteinů uvnitř rostliny, působí antisepticky, podílí se na fotosyntéze a tvorbě dusíku.

Zavlažovací přípravek

Díky jeho antiseptickým účinkům bude jód účinnou prevencí proti plísním a bakteriím - obzvláště efektivní bude proti hnilobě a padlí. Pokud však rostlina nemá jód, ale i jinou potřebnou látku, bude velmi náchylná k napadení škůdců či jiným chorobám. Lze tedy říci, že nejčastěji se doporučuje poskytovat jód těm rostlinám, které jsou zasazené do rašeliny, písčitých půd nebo také do půdy s nulovou výživovou hodnotou. Také je třeba brát zřetel na pH půdy. Například velmi kyselá půda je pro jód nepříznivá a účinek se stává nulovým. V takových případech jód sestupuje do nižších vrstev půdy a rostlina k němu nemá přístup. Takže nejpřirozenější pro jód bude úrodná půda.

Jód pro nápravu rostlin

Zkušený zahradník možná pozná nedostatek tohoto stopového prvku. Ovšem pro většinu lidí bude poznání velmi složité, proto se doporučuje preventivní jódové opatření, které rostliny ochrání a zároveň vyživí. Jód si najde své místo v každé zahradě a nemusíte se bát poškození rostlin.

Roztok pro sazenice

Jodový roztok udrží sazenice zdravé, a navíc jim pomůže rychleji růst a zesílit. Pokud roztok chcete pro sazenice použít, bude dobré začít již v začátcích, protože díky použití tohoto stopového prvku bude sazenice rychle růst a bude odolná vůči nepříznivým vlivům a různým chorobám, které dokáží sazenici zahubit.

Pro jaké rostliny bude jód nejideálnější

Roztok vzniklý smícháním vody a jódu bude nejideálnější pro sazenice rajčat, okurků, paprik, lilků a zelí. Roztok namíchejte následovně: do třech litrů vody přidejte jednu kapku jodu. Tekutinu důkladně promíchejte, nechte pár minut odstát a poté zalijte sazenice u kořenů. Aby byly rostliny obohacené o jód, zalévejte je vždy ke kořenům, abyste obohatili půdu. Tekutina se nesmí dotýkat listů.

Roztok proti plísním

Jód proti plísním bude vhodný i pro pokojové rostliny, ale i pro ty na zahradě. Pokud jste zahrádkářem, jistě víte, že plíseň bramborová je přímo zkázou. Vyskytuje se především na rajčatech a prvním znakem jsou hnědé skvrny na zadní straně listů. Postupně začnou listy žloutnout a upadnou, protože budou suché, nevyživeny. Bohužel takhle se děje i u plodu, proto je ideální použít jodový roztok.

Roztok proti padlí

Padlí se vyskytuje nejčastěji na rybízu, angreštu nebo ostružinách. Může se však objevit na okurkách, rajčatech, paprikách a dýních. Výjimkou nejsou ani růže, pivoňky či dokonce chryzantémy.

Zavlažování jódem

Proti padlím dokonale funguje roztok s jedním mililitrem jodu a jedním litrem odstředěného mléka nebo syrovátky na devět litrů vody. Postřik můžete aplikovat co dva týdny, a to po dobu vymizení padlí.

Proti škůdcům

Larvy, ale i brouci, mšice a jiní, lze odstranit pomocí jodového roztoku. Stačí, když smícháte 20 mililitrů jódu na deset litrů vody a takto připravený roztok nalijete k rostlinám. Stačí jeden litr pro každý keřík.

Pro pokojové rostliny

Lze využít pro zeleninu, bylinky, ale i pro pokojové rostliny. Využít se dá pro oslabené, nekvetoucí a jinak znehodnocené rostliny. Zalévejte vždy jen do mírně vlhké půdy a pouze po okrajích substrátu. Smíchejte jednu kapku do jódu do jednoho litru vody.