Jíte skořici importovanou z Číny? Takto rozeznáte, zda je pravá nebo falešná

0
(0)

Dalibor , 11. 02. 2020

Správná výživa je pro zdraví člověka důležitější než si to mnozí uvědomují. Někdy ho může ohrozit i obyčejná potravina, o níž byste to nikdy neřekli.

Dnes se blíže podíváme na často používanou a oblíbenou skořici. Ta se zvykne v předvánočním období konzumovat poměrně často, ať už jako součást cukrovinek nebo svařeného vína.

Původ skořice


Originální skořice pochází z Cejlonu, tedy Srí Lanky a ani zdaleka nepřipomíná to, co se dnes většinou prodává v obchodech jako skořice.

Jde většinou o příbuzné druhy, které se pěstují ve Vietnamu nebo Číně.

Přestože skořice je extrémně zdravá potravina, některé její druhy mohou obsahovat pro tělo škodlivé látky, které tak negují její zdravotní přínosy.

Jak poznat pravou skořici


Pravá skořice se dnes pěstuje v zemích jako jsou Srí Lanka, Indie, Magadaskar, Brazílie či Karibik.


Její levné a škodlivější odrůdy se produkují hlavně ve Vietnamu, Číně a Indonésii. Proto první věcí, kterou byste si měli všímat při jejím kupování je země původu.

Druhým důležitým znakem pro její odlišení je vzhled a chuť.

Pravá skořice je světlejší barvy, má sladší chuť a výraznější aroma. Její méně kvalitní příbuzní jsou spíše tmavší červené až hnědé barvy se štiplavější chutí.

Látka na kterou si v skořici dávat pozor


Zřejmě nejdůležitější věcí, kterou se pravá skořice odlišuje od jejích příbuzných druhů, je obsah látky kumarin.


Cejlonská skořice obsahuje okolo 0,017 gramu kumarinu na 1 kg skořice. U jiných druhů je to 2,15 až 6,97 gramů kumarinu na 1 kg.

Kumarin je substance, která působí jako antikoagulant, čili ředí krev. Její denní příjem by neměl přesáhnout 0,1 mg na kg tělesné váhy. Tato látka ve vyšších dávkách také poškozuje játra.

V případě, že člověk užívá léky na ředění krve jako je například warfarin (ochrana před tvorbou krevních sraženin), pak by skořici pro jistotu neměl užívat vůbec.

Závěr


Abychom to shrnuli, při koupi skořice si dávejte pozor na tyto 3 věci:

  • krajina původu (Srí Lanka, Indie, Magadaskar, Karibik)
  • barva a chuť (světlejší, sladká chuť, neštípe)
  • obsah kumarinu (ne více než 0,02 až 0,03 g / kg)
  • Na obalu obvykle bývá uvedena země původu, ale ne obsah kumarinu. Neváhejte se v takovém případě obrátit přímo na výrobce a se ho na tento údaj zeptejte.