Jídelníček speciálně upravený podle věku: Jezte toto, pokud chcete zůstat zdravá, štíhlá a abyste zabránili předčasnému stárnutí.

0
(0)

Dalibor , 11. 03. 2020

Každému z nás je jasné, že s přibývajícím věkem, je stále obtížnější si udržet svůj mladistvý vzhled a ideální postavu. Není to jen tím, že aktivita každým rokem klesá, ale postupně se mění i hormonální rovnováha, která má za následek přibírání.

 

Příkladem jsou ženy během menopauzy kdy se snadno přebytečné kalorie z jídla přichytávají k našemu pásu a bokem.


 

V dnešním článku vám přinášíme jak by měl vypadat váš jídelníček vzhledem k vašemu věku, abyste co nejdéle vypadaly co nejmladší.

Strava po 60-tce


Toto období je obdobím rychlého hromadění toxinů. Organismus těžší absorbuje pro zdraví důležité vitamíny a minerály. Bohužel, i imunitní systém je oslabený a proto pro jeho udržení si je třeba, aby se zvýšil příjem zinku. Dobrým zdrojem je - maso, mléčné výrobky, celozrnné produkty a luštěniny.

Také je nutné používat produkty s vysokým obsahem vitamínu D, který se nachází ve vejcích, mastných rybách nebo v tresčích játrech. Ze své stravy můžete vyloučit všechny nezdravá jídla a jednoduché sacharidy a tuky zvýšit. Jsou nezbytné pro správné fungování mozku.

A ano, v tomto věku si můžete také dopřát i alkoholický nápoj. Pohár červeného nebo bílého vína, 0,5 dcl koňaku nebo whisky vám neuškodí, právě naopak.

Strava po 50-tce


Po 50-tce se kosti stávají křehkými, oslabují se klouby, vznikají problémy s kardiovaskulárním systémem.

 

Proto vaším hlavním cílem je zajištění optimálního množství živin, potřebných pro zdraví kostí. Pro doplnění vápníku je třeba, abyste se vzdali slaných jídel, kávy, silného čaje, a do stravy přidat každý den jednu porci tvarohu s 2,5% tuku.

Denní dávka by měla být kolem 600 g zeleniny a do 400 g bobulí a ovoce. Vláknina, která se v nich nachází, podporuje vylučování cholesterolu a normalizuje žaludek a střeva. Důležité: nezatěžujte se masitými jídly a bujóny je lepší vyměnit za zeleninové vývary.

Denní norma kalorií - 1300. Jeden nebo dva krát za týden si dejte postní den a ze svého jídelníčku vynechte maso a rybu.

Strava po 40-tce


Ve většině případech se po 40-tce začíná objevovat nadváha a proto je důležité věnovat pozornost na spotřebu cukru a rafinovaných škrobových sacharidů.

 

Kromě toho, v tomto věku jste náchylnější na problémy s vysokým krevním tlakem, což znamená, že byste měli omezit spotřebu soli.

 

Psychoterapeuti nazývají tento věk krizí. Hormon dobré nálady - serotonin - se nachází ve správném množství v těchto potravinách: ovesné vločky, krůtí maso, červená paprika, čokoláda. Nezapomínejte na rybu. Poly nenasycené tuky, které se v ní nacházejí, chrání cévy, aktivují paměť, zlepšují duševní schopnosti. Ale přes den jen jedna porce masa nebo ryby.


 
Strava žen po 40-tce by měla obsahovat hodně zeleniny, ovoce a bobulí, černý čaj vyměnit za zelený. V závislosti na fyzické aktivitě - vaše každodenní norma kalorií je 1300 - 1500.

Strava po 30tka


Děti, kariéra, neustále rozrušení ubírají z energie. Vitamíny, minerály a antioxidanty jsou nezbytné pro váš jídelníček. Kromě toho, pro vás jsou důležité živočišné bílkoviny - dodávají stavební materiál pro svaly. V tomto případě je nutné přijímat bílkoviny několikrát během dne, a ne jen večer. Pokud plánujete těhotenství, přidejte do svého jídelníčku potraviny bohaté na kyselinu listovou.

Minimalizujte příjem škrobových sacharidů a cukrů, ale zaměřte se na zdravé tuky a velké množství zeleniny. Tyto potraviny jsou výživné, a co je důležité, poskytují konzistentní a postupné uvolňování energie. Jeden druh mléčného výrobku za den stačí.

Denní množství kalorií - kolem 2000. Vysokou úroveň energie bude poskytovat červené maso, zelená zelenina, ořechy, luštěniny, semena.

Závěr


Stravujte se správně: v 30-tce podporujte úroveň energie, v 40-tce konzumujte hodně antioxidantů, v 50-tce si vyberte potraviny pro zdravá střeva a v 60-tce zabraňte vyblednutí kognitivních funkcí. A nezapomeňte sdílet užitečné informace se svými přáteli na sociálních sítích!

 

Přečetli jste si článek až do konce? Zaujal Vás? Potom můžete práci redaktora odměnit tím, že dáte článku na Facebooku lajka nebo jej budete sdílet děkujeme.

Upozornění: Tento článek má pouze informační charakter a jedná se o překlad ze zahraničních webů. Nenahrazuje lékařskou léčbu, vyšetření lékařem ani konzultaci jiným odborným zdravotnickým pracovníkem. Příspěvky mohou obsahovat informace, které se neshodují s názory redakce. Všechny potřebné kroky nejprve konzultujte se svým lékařem / lékárníkem.