Jetel luční je jeden z těch rostlinek, na které narazíme při každé procházce v přírodě. Jsou ní doslova obsypané louky a možná na ni natrefíte i na vašem trávníku.
Jetel je nejen pěkná na pohled, ale i nesmírně užitečná bylinka.
Znát by ji měli především ženy, pomoci však může zcela každému!
Jetel by měli znát hlavně ženy:
- Obsahuje látky známé jako isoflavony, které působí jako hormon estrogen v těle. Používá se k léčbě návalů horka a dalších příznaků menopauzy.
- Působí blahodárně při bolesti prsů způsobného hormonálními změnami v období menopauzy.
- Upravuje nepravidelnou menstruaci.
- Prevence rakoviny prsu.
- Udržuje pleť pevnou, bez vrásek, vyživenou a mladistvou.
- Zvenku vyčistí rány a je vhodná i ke zmírnění ekzémů, vyrážek a zánětů v dutině ústní.
- Pomáhá při zánětu průdušek, kašli a nachlazení.
- Poskytuje úlevu při při dně a revmatismu.
- Výborná, jak detox - zbavuje tělo toxinů
- Pomáhá při průjmu a trávicích obtížích.
Jak jetelem využít?
Čaj
Nejjednodušší možností je příprava čaje. 2 lžičky sušených kvítků jednoduše zalijeme 250 ml horké vody a necháme 5 až 10 minut louhovat. Scedíme a vypijeme. Čaj se pije 3x denně, přičemž se vždy připravuje čerstvý.
Obklad
2 lžíce kvítků zalijte 300 ml vroucí vody a necháme 20 minut louhovat. Přecedíme a formou obkladu přikládáme na rány nebo rány odvarem jednoduše promývat.
Jetelová tinktura
Natlačte květiny do malé nádoby ze skla. Zalijte bílým alkoholem (40%) a nádobu uzavřete. Zavřete nádobu a nechte na teplém a tmavém místě po dobu tří týdnů. Jemně protřepávejte každý druhý den, aby se aktivní složky lépe rozpustili. Hotovou tinkturu sceďte a naplňte do nádoby z tmavého skla.
Jetelová tinktura se využívá na vnější i vnitřní použití. Zvenku ve formě obkladů při dně, revmatismu a kožních problémů. Vnitřní použití (1 lžička před spaním) se doporučuje ke zmírnění problémů při menopauze, při průjmu a na očištění organismu.
Léčivý olej z jetele
Nasbírejte fialové květiny jetele a nechte je ve stínu na několik hodin, aby malé broučci z hlávek mohli vylézt. Potom nasypte do sklenice a nalijte na ně olej (ideálně panenský) tak, aby byly pokryty všechny části rostlinky.
Vložte skleničku do vodní lázně a jemně zahřívejte. Účinné složky se se začnou nejlépe uvolňovat při teplotě přibližně 40 ° C. Nechte ve vodní lázni asi 90 minut. Potom odstraňte z tepla a nechte odpočívat ještě dva až tři dny při pokojové teplotě. Květiny protlačte přes filtr nebo gázu a naplňte olej do tmavých skleněných lahví.
Olej za studena
Studený olej je stejně prospěšný, ale jeho příprava trvá déle. Květiny však musí být před přípravou vysušené. Stejně jako v předešlém případě zalijeme olejem, ale Nezahříváme. Necháme stát 3-5 týdnů na teplem, ale na tmavém místě (tak, aby tu nesvítilo přímé slunce). Jednou denně nádobu protřepeme. Protřepávání pomáhá lépe rozpustit účinné složky a zabránit vzniku plísní. Poté scedíme a používáme stejným způsobem.
Použití oleje z jetele
Denní masáž s jetele olejem působí proti stárnutí pokožky a vráskám. Dostačující je velmi úsporné dávkování, příliš mnoho oleje by se absorbovalo jen pomalu a způsobilo, že pokožka bude mastná. Antioxidanty obsažené v jeteli chrání pokožku před poškozením způsobeným UV zářením. Izoflavony udržují pokožku hladkou a pevnou.
Masáž prsu tímto mohou zmírnit bolest způsobenou menopauzou. Fitoestrogény v jeteli stimulují regeneraci a růst buněk prsu a mohou tak působit proti rakovině prsu.