Hospodyni zbyly doma mandarinky a pár surovin a dokázala vykouzlit luxusní mandarinkový dort. Tady máte recept.

0
(0)

Dalibor , 16. 03. 2021

Tento domácí koláč nejen skvěle vypadá, ale také výborně chutná. Báječně voní po mandarinkách a okouzlíte s ním jak rodinu, tak návštěvu u odpolední kávy. Jeho příprava je velmi jednoduchá a se zdobením si vyhrají i děti. Upečte si společně mandarinkový koláč, uvidíte, že se z něj stane váš oblíbený recept. Co budete potřebovat?

  • 4 ks sladkých mandarinek
  • 250 g mouky
  • 150 g cukru
  • 2 ks vajec
  • 150 g zakysané smetany
  • 50 g másla
  • 1 polévkovou lžíci pomerančové kůry
  • 2 čajové lžičky prášku do pečiva

Jak na to?

Nejprve oloupejte mandarinky a připravte si zbývající ingredience. Máslo nakrájejte na menší kousky. Troubu předehřejte na 180 °C. Mixérem vyšlehejte cukr a vejce, aby vznikla bílá, nadýchaná hmota. Měla by být dostatečně tuhá, aby byl koláč správně vláčný. Poté přidejte zakysanou smetanu a ještě chvíli šlehejte.

Do ušlehané směsi přidejte pomerančovou kůru, která koláč nádherně provoní. V míse smíchejte mouku s práškem do pečiva a pomalu vmíchejte ušlehané ingredience. Míchejte opatrně a s citem, aby těsto zůstalo správně nadýchané a křehké. Ingredience by se měly dokonale spojit a vytvořit hladkou hmotu.

Pečte asi půl hodiny

Dortovou formu vymažte trochou rozpuštěného másla, případně olejem. Dno vyložte pečicím papírem. Do připravené formy nalijte těsto a rozetřete, aby bylo rovnoměrně po celé ploše. Pak oloupané mandarinky rozdělte na jednotlivé dílky a podle fantazie s nimi ozdobte těsto v dortové formě. Můžete je rozložit do kruhů, nebo s nimi koláč jen tak poházet. Důležité je, aby byly rozmístěné po celé ploše koláče.

Mandarinky pak ještě posypte máslem nakrájeným na malé kousky. V troubě se roztečou a koláč pak bude vláčný po celém objemu. Připravený dezert pečte v předehřáté troubě asi 30 minut, dokud na povrchu mírně nezhnědne. Podávat ho můžete ozdobený šlehačkou jako dezert ke kávě, případně jako sladkou a ovocnou snídani.