Jednoduchý a chutný recept z pekingského zelí v omáčce, který musíte zkusit.

0
(0)

Dalibor , 19. 01. 2021

Pekingské zelí, někdy nesprávně označované jako čínské zelí, je u nás hojně k dostání prakticky na každém rohu. Obsahuje spoustu vitamínů i minerálních látek, jeho konzumace je vhodná do diety a má prokazatelně dobrý vliv na trávení. Dá se také výborně skladovat až po dobu několika měsíců. Tak proč si z něj nepřipravit chutnou a rychlou večeři? Na přípravu budete potřebovat následující:

  • 1 kus čínského zelí
  • 2 lžíce slunečnicového oleje
  • 1 lžička medu
  • 2 lžíce sójové omáčky

Jaký je postup?

K surovinám si připravte ještě pepř a sůl na dochucení. Postup je velmi jednoduchý. Odstraňte vrchní listy zelí, pokud jsou zvadlé, případně je omyjte, aby nebyly znečištěné. Zbytek zelí nakrájejte na kolečka. Tato kolečka následně podélně napíchněte na špejli, vždy asi 3 cm od kraje špejle. Na jednu špejli byste měli navléknout pouze jedno kolečko.

Dále si připravte plech vyložený pečicím papírem nebo důkladně vytřený slunečnicovým olejem. Na něj pak rozložte zelí na špejlích. V misce smíchejte sójovou omáčku, med a slunečnicový olej. Můžete přidat i pepř podle chuti nebo koření na zeleninu. Zelí touto směsí potřete, nejlépe pomocí silikonové mašlovačky. Zelí pečte při 180 °C asi 20 minut.

A co zvolit za přílohu?

Podávat takto připravené zelí můžete se stejnou omáčkou, jakou jste jí předtím polévali. Velmi chutná je také lehce pikantní omáčka ze zakysané smetany, kopru a česneku nebo omáčka z měkkého sýra ochucená kořením. Zelí můžete kombinovat s různými přílohami od rýže a rýžových nudlí přes brambory až třeba po pšeničné placky.

Pekingské zelí se také výborně hodí ke kuřecímu masu. Zelí se ale nesmí tepelně upravovat příliš dlouhou dobu, jinak ztrácí svou křehkost a listy vadnou. Velmi oblíbený je i jednoduchý salát z pekingského zelí, kdy ho syrové zalijeme zálivkou a doplníme například okurkou, mrkví, ředkvičkami nebo naťovou cibulkou.