Jednoduché triky pro vypěstování velké úrody rajčat

0
(0)

Tomáš , 14. 07. 2021

Rajče je oblíbenou zeleninou, která se skvěle hodí například do salátů. Samozřejmě je vždy lepší vypěstovat si vlastní rajčata, která pak lépe chutnají, náročnější péče může ale zahrádkáře odrazovat. Přitom stačí vyvarovat se několika základních chyb a můžeme se těšit na bohatou úrodu. Ať už se rozhodnete pěstovat rajčátka na zahradě, na balkoně nebo za oknem, s těmito triky máte téměř stoprocentní jistotu, že sklidíte chutné a zdravé plody.

Rady od profesionální pěstitelky

Odbornice na zahradní pěstování Helena Mattson má s pěstováním rajčat dlouholeté zkušenosti. Na své farmě pěstuje po celý rok vše od květin až po ovoce a zeleninu. Kromě toho se o všem rozepisuje na osobním blogu a instagramovém účtu a její pěstitelské úspěchy si získávají obdiv u spousty dalších pěstitelů.

Rajčata vyžadují slunné místo chráněné před větrem. Mají ráda půdu smíchanou s kravským hnojem. Sama Helena si vyrábí vlastní hnojicí směs s vodou, listy kostivalu a kopřivy. Vše dohromady naloží do velkého sudu s víkem, aby směs nebyla cítit po celé zahradě. Při hnojení používá jeden díl výživy na devět dílů vody.

Rostliny musí mít na plození dost energie

Rajčata musí být přihnojovaná po celé léto, aby mohly plody uzrát. Je také vhodné otrhat několik spodních listů rostliny, aby se veškerá energie mohla soustředit do plodů. Pokud je rostlina příliš vysoká, zakraťte ji těsně nad květy, aby rajčata, která na rostlině zůstanou, měla čas dozrát. I tak vás bude čekat bohatá sklizeň.

Sazenice rajčat opřete o dřevěnou tyčku jako oporu, aby se nelámaly. Přihnojovat by se měly jednou za čtrnáct dní. Nezapomínejte ani na prevenci proti škůdcům a chorobám. Z nejčastějších chorob rajčata napadá plíseň bramborová, která se projevuje nepravidelnými šedozelenými skvrnami, které postupně zasychají. Existují speciální přípravky na ošetření. Dejte si pozor také na přelití, rostlinám by mohly uhnívat kořeny.