Jednoduché rady jak si ochránit byt před přebytečnou vlhkostí

0
(0)

Dalibor , 03. 12. 2020

Každou zimu se potýkáme se zamlžováním okenních tabulí. Možná vám připadá, že se jedná jen o zabránění výhledu, ale ve skutečnosti může dojít z dlouhodobého hlediska k tvorbě plísní. A v případě že jsou okna nebo dveře ze dřeva, mohou být i zničeny. Proto je třeba tomu předejít.

Jakými prevencemi se můžeme plísni vyhnout

Samozřejmě nejlepší je okna řádně zaizolovat, ale ne každý k tomu má prostředky. V tomto případě doporučuji často větrat. Aniž bychom si to uvědomovali, každodenní sprchou byt neskutečně zavlhčujeme. Obzvláště během zimních měsíců, kdy v ní trávíme mnohem víc času a sprchujeme se horkou vodou. Tím samozřejmě neříkám, aby se někdo kvůli tvorbě par omezoval, jen je třeba být trochu rozvážnější. Pokud si ji denně dopřáváte, rozhodně pak otevírejte okno. Většina z nás si myslí, že stačí otevřít dveře do zbytku bytu, ale tím naopak vlhkost vpouštíte i do jiných pokojů. Je pravda, že v zimě je vzduch venku studenější a nikdo z nás doma nechce mít zimu, ale pokud tak neučiníte, hrozí vám vážné problémy s plísní stěn a parapetů. Další činnost, která vytváří páru, je vaření. U toho naštěstí k snížení vlhkosti stačí jen vařit s pokličkou a trochu rozvážněji zacházet s plamenem, jako třeba když voda už dochází k bodu varu, plamen ztlumit nebo zcela vypnout.

Nejjednodušší a nejúčinnější trik

K zamezení zamlžování oken se dá využít určitý fígl. A budete k němu potřebovat jenom tři věci.

  • hadřík
  • holicí pěna
  • utěrka/toaletní papír

Stačí jen okno lehce potřít holicí pěnou a trochu rozmazat utěrkou. Vše důkladně setřít utěrkou a máte na celé dva týdny vystaráno! Tento proces čas od času zopakujte. Hlavně k tomu nesmíte použít vodu. Pěna by pak nabrala špatné konzistence a celá akce by byla k ničemu. Zkuste si trik doma a uvidíte, že se zamlžováním oken si už nemusíte dělat starosti.