Kateřina 48: Jedno vajíčko denně dělá s mým tělem zázraky. Doporučuji to každému, kdo se chce cítit fit.

0
(0)

Dalibor , 09. 03. 2021

Jakmile člověk onemocní, začne se pídit po všemožných způsobech, jak svoje zdraví navrátit do „normálu“. Najednou se dozvídá mnoho nových informací o tom, co jíst a nejíst. Často se začne vyhýbat lékům a přejde na přírodní medicínu. Začne si vybírat zdravé potraviny a těm „špatným“ se vyhýbá. A právě vejce spadají do kategorie potravin, jež byly očerňovány, a nakonec se ukazuje, že jsou zdraví prospěšné. Jak je tomu tedy s vejci doopravdy?

Vejce cholesterol nezvyšují

„Tak pozor, vejce na cholesterol, to je to nejhorší, co může být!“ To si asi řekne každý, kdo má problém s cholesterolem a vejcím se vyhýbá jako čert kříži. Dřívější studie opravdu odrazovaly od konzumování žloutků, které zvyšují špatný cholesterol. Nejnovější studie však toto tvrzení naopak vyvracejí. Ukazuje se, že když se konzumují potraviny bohaté na cholesterol, naše tělo ve skutečnosti svou přirozenou produkci cholesterolu snižuje. Ideální je konzumovat vejce z domácích chovů. Pokud znáte někoho, kdo slepice chová, neváhejte se na něj obrátit.

Pozor si mají dát jen diabetici

Studie ukázaly, že 70 % lidí, kteří jedli pravidelně vejce, nemělo problémy spojené s cholesterolem a u zbývajících 30 % byl pozorován pokles tzv. „špatného cholesterolu“. Jediným segmentem lidí, který byl nepříznivě ovlivněn denní konzumací vajec, byli diabetici. V tomto případě bylo pozorováno zvýšené riziko srdečních onemocnění. Vejce jsou opravdu zdravé a neměli bychom se jim vyhýbat. Jsou dobrým zdrojem bílkovin, kvalitních tuků, jsou bohatým zdrojem riboflavínu, selenu a vitamínů. Žloutek je zvláště bohatý na vitamíny A, D, E, K, dále na karotenoidy, vápník či železo.

Jedna potravina zdraví nedělá

Člověk by se měl hlavně držet zlatého pravidla, kdy méně je vlastně více. Nepřehánět to s žádnou potravinou a snažit se jíst různorodou stravu. Nezabřednout u jedné či dvou potenciálně zdravých potravin a ty jíst pořád dokola. Jsou známy případy, kdy nadměrné množství užívání česneku poškodilo sliznici žaludku, nebo naopak přílišné množství nezpracované zeleniny poškodilo trávicí soustavu. Proto se nechytejte za hlavu, pokud máte pocit, že nejíte úplně zdravě. I přílišná zdravá strava může nadělat pěknou paseku. Vezměte zdravý rozum do hrsti, a vařené vejce do té druhé!

👍 Tento návod je užitečný