--> --> Jedna z nejvíce léčivých bylin celého světa, na kterou lidé bohužel téměř zapomněli! O kterou rostlinu jde? - iRecept

Jedna z nejvíce léčivých bylin celého světa, na kterou lidé bohužel téměř zapomněli! O kterou rostlinu jde?

-->
-->
0
(0)

Tomáš , 25. 02. 2019
-->

Nejvíce úžasné rostliny na světě – Šalvěj. Jeho latinský název Salvia officinalis – salvare znamená spasení nebo uzdravení. Většina z nás tuto rostlinu již zná, ale je to velká škoda, že ji nevyužíváme. Má úžasný příznivý účinek.

-->

Šalvěj

Tato bylina byla hlavní složkou pro balzamování. Řecký lékař Dioscorides ho používá k léčbě mnoha nemocí a stavů, jako je krvácení, horečka, močové kameny a nepravidelná menstruace. Během panování Karla Velikového, byla šalvěj zasazena do každé zahrady kvůli jeho léčebným schopnostem. Používali ho k léčení mnoha nemocí a onemocnění, a tak získali status této bylinky jako “posvátnou bylinu”.

Šalvěj obsahuje

Esenciální olej, šalvějí, cineol, borneol, kafr, tanin, hořké látky, škroby, guma, lepkavá neprozkoumaná substance, šťavelan vápenatý, soli kyseliny fosforečné, draselné a vápenaté soli.

-->

Terapeutické účinky

Šalvěj může pročistit krev v těle, stimuluje sekreci hlenu z dýchacích orgánů a žaludku – díky tomu pacienti znovu ztrácejí chuť k jídlu. V případě diabetu se doporučuje směs žebříčku a šalvěje ve stejném množství. Sage nejen bojuje proti zánětu, ale také vyléčí všechny záněty střeva, žaludku, ledvin, žlučníku a močových cest. Sage čaj je skvělý pro páchnoucí – aktivně léčí hrdlo a tonzilitídu. To je velmi důležité pro ošetřovatelky maminky. Pokud pijete často, posílí celé tělo a zabráníte mrtvici, paralýze. Jedná se o jedinou bylinu s levandulem, která zabraňuje nočnímu potu.

Zdravotní problémy

Pokud máte problémy s křečemi, nemocemi páteře, onemocněními žláz nebo třesem končetin, pravidelně pijte čaj s šalvějí – dvakrát denně. To také snižuje plynatost, zlepšuje chuť k jídlu, pomáhá potlačovat průjem nebo kousnutí hmyzem, aby rozdrcené listy šalvěje.

-->