Jedlá soda je skvělým pomocníkem nejen v kuchyni. Vyzkoušejte ji také na vaší zahradě

0
(0)

Dalibor , 04. 06. 2021

Jedna z nejpoužívanějších ingrediencí v českých domácností je rozhodně jedlá soda. A ještě aby ne. Tento produkt pomůže nejen v kuchyni, ale také při běžném úklidu nebo větším čištění zaschlých nečistot. Své skvělé účinky ale podpoří i vaši zahradu. Jak jedlou sodu použít? Zjistěte skvělé rady pro vaši zahradu.

Jedlá soda je bezpečný a zároveň velmi účinný prostředek, se kterým zvládneme každou nečistotu ve vaší domácnosti. Pomůže vám ale také na zahradě, v případě bojů proti plevelu i nejrůznějším škůdcům. Jedlá soda je neškodná pro lidi i zvířata, proto se aplikace vůbec nemusíte bát ani v případě, že je ve vaší domácnosti malé dítě.

Jak využít jedlou sodu na zahradě?

Využití jedlé sody v záhonech nebo okrasných zahradách má své výhody. Skvěle totiž funguje proti kdejakým škůdcům. Přitom je tento prostředek na hubení velmi ekologický, a tak vaše zahrada zůstane stále bez chemických prvků. Skvěle účinkuje proti mšicím, roztočům i molům.

Příprava roztoku proti škůdcům je velmi jednoduchá. Budete potřebovat:

  • čtvrtinu jedlé sody
  • litr teplé vody
  • půl lžičky oleje
  • pár kapek mycího prostředku

Do jednoho litru teplé vody rozmíchejte asi čtvrt čajové lžičky jedlé sody. Po důkladném promíchání přidejte ještě půl lžičky oleje a celý roztok protřepejte. Tento roztok si připravte do nádobky s rozstřikovačem a aplikujte přímo na květiny či rostliny.

Druhá, stejně účinná varianta přípravku proti škůdcům je taktéž s jedlou sodou. Do asi dvou litrů teplé vody přidejte lžičku jedlé sody a pár kapek mycího prostředku nebo tekutého mýdla. Všechny ingredience důkladně promíchejte a poté aplikujte na květiny.

Můžete zvolit také třetí variantu, kdy stačí smíchat čtyři litry vody se dvěma polévkovými lžícemi jedlé sody, důkladně roztok zamíchat a aplikovat. Postřik můžete použít jednou za tři dny, škůdce by to mělo maximálně odradit.

Potřebujete se zbavit plevele?

Plevel umí na zahradě udělat dost velký nepořádek, zvlášť pak na krásné a udržované zahradě. Abyste zamezili růstu nežádoucích rostlin, můžete využít přípravek z jedlé sody. Posypte místo mezi dlaždicemi nebo chodníkem jedlou sodou a posyp opakujte víckrát během čtrnácti dnů. Plevelu rychle dojde, že na tomto místě není žádaný.