Jediné cvičení, které potřebujete pro zbavení se bolestí zad a zdravé držení těla.

0
(0)

Dalibor , 21. 01. 2020

Dobré držení těla je něčím, na čem bychom si všichni měli dát záležet.

Důvodem je nejen předcházení bolestem zad. Ukázalo se, že také efektivní napomáhá trávení, zlepšuje dýchání, snižuje stres, reguluje hormony, prospívá mozkové činnosti a celkově podporuje dobré zdraví.

Na druhé straně, špatné držení těla zvyšuje riziko bolestí zad, špatné cirkulaci krve a dokonce způsobuje stahování svalů hrudníku, což omezuje správné dýchání.

Proto byste měli dělat vše, co je ve vašich silách, abyste ho napravili. Odměnou vám bude ústup bolesti a ztuhlosti zad, krku či ramen.

Naštěstí to všechno se dá dosáhnout jediným cvikem známým především z jógy.

Kobylkový jógových póza

Cvik, který vám dnes představíme je nazýván také kobylkovým póza nebo šalabasana. Jde o cvik s úžasnými účinky, který posiluje svaly zad a krku.

Pokud trpíte bolestmi zad, předtím, než začnete tento cvik vykonávat, poraďte se se svým lékařem, zda je pro vás vhodný.

Zde je video v angličtině, které podrobně ukazuje, jak tento cvik cvičit. Pokud nerozumíte anglicky, pod videem najdete podrobný popis v češtině.

Postup cvičení Kobylkový pózy


Postupujte při tomto cviku podle následujících 9 krocích.

1. Dejte si na zem cvičící podložku. Pokud takovou nemáte, můžete použít i větší ručník.

2. Lehněte si na zem na břicho, obličej směřuje do země, čelo se dotýká podlahy. Obě nohy jsou natažené a narovnané, ruce také vyrovnané vedle tělu, dlaně směřují nahoru.

3. Váha těla by měla být rovnoměrně rozložena mezi nohy na jedné straně a trup s hlavou a rukama na straně druhé. Těžiště spočívá v pánvi a spodní části břicha.

4. Nyní s výdechem zvedněte hlavu, ruce, hrudník a nohy tak vysoko, jak to jen půjde. Ruce by měly běžet paralelně s podlahou.

5. Pokud máte problém zvednout ruce, zapřete se dlaněmi do podlahy (jak to dělá kobylka), zvedněte nahoru tělo a ruce až na konec, když budou nohy, hrudník a hlava nahoře.

6. Pokud máte problém zvednout obě nohy současně, zvedněte jen jednu, držte ji vzhůru pár sekund, spusťte dolů a potom zvedněte druhou nohy. Takto je střídejte.

7. Dívejte se před sebe a několikrát se nadechněte a znovu vydechněte. Pokud váš krk je ztuhlý, můžete hlavu trochu sklonit a dívat se do země.

8. Vydržte v této zvednutím poloze několik nádechů a výdechů. Celý cvik by měl trvat 10 až 60 sekund (podle toho kolik vydržíte).

9. Nakonec se znovu spustit na zem, chvíli relaxujte a pak cvik opakujte.


Cvik začněte cvičit s jedním nebo dvěma opakováními a postupně, jak se vám budou zádové svaly zesilovat, zvyšujte počet opakování na 5 až 10 za den.

Cvičte ho denně.

Nepotrvá dlouho a vaše bolesti zad začnou mizet. Nepřestávejte jej však cvičit, protože se vám mohou bolesti znovu vrátit.