Je spaní na velkém polštáři zdravé pro vaše tělo? Jaká je ta nejlepší poloha na usnutí?

0
(0)

Dalibor , 30. 11. 2020

Mnozí z nás si spaní bez polštáře neumí představit. Tělo i hlava lehce výš oproti dolní končetinám. Pro někoho poloha, na kterou nedá dopustit, jiný by byl ráno jako rozlámaný. Pravda je taková, že každému z nás může vyhovovat něco jiného. Co na to však říká našed páteř? Jiné bude, pokud spíme na zádech, nebo na boku, někdo dokonce rád spí na břiše. Záležet také bude na tom, jaký polštář používáme. Zda hodně tvrdý, nebo měkčí, jak velký je. Vidíte, že možností je opravdu dost.

Jak moc poloha ovlivňuje spánek

Pokud spíme na zádech, máme v noci tendenci sklouzávat dolů, a na polštáři máme nakonec pouze hlavu a krční páteř. Zbytek těla leží na matraci. To pro naši páteř a záda vůbec, je přijatelná poloha. Ovšem pokus rádi spíme na boku, tak je naše páteř nepřirozeně prohnutá. To nám časem může způsobovat bolesti. Obzvláště v bederní oblasti. No a spaní na břiše je z hlediska komfortu to nejhorší. Páteř je prohnutá zcela opačně, některé svaly jsou v této poloze napjaté, a bolesti na sebe nenechají dlouho čekat.

Je spaní na polštáři nezbytné?

Velký, tvrdý polštář, stejně jako spaní bez něho jsou extrémní polohy. Pokud chcete svým zádům dopřát odpočinek, zkuste malý tvrdý polštář, který poskytne oporu vaší hlavě, a páteř bude v poloze na zádech i na boku krásně rovná. Náš spánek tak bude mnohem komfortnější, nebudeme se tolik převracet, a naše záda nám poděkují. Náhrada může být v podobě anatomicky tvarované podpěry hlavy, která se dnes běžně prodává. Nebo než si ji koupíte, můžete zkusit smotat několik ručníků do tvaru válce, a spát na nich. Pokud vám to bude vyhovovat, tak si kupte ten tvarovaný.

Co vše nám může způsobit špatný polštář

Kromě už výše zmíněné bolesti zad, jsou to necitlivé ruce, protože dochází k blokaci nervových zakončení. To sice přes den pomine, ale další noc se vrátí. Dále nás mohou začít bolet ramena, protože poloha páteře není přirozená. Cítíme se unavení, bolí nás ruce, a pomalu nám tuhnou svaly v oblasti ramen a horní poloviny zad. Nakonec nás bolesti donutí ke změně podložky hlavy. Pokud spíme na boku, i naše kolena nejsou v přirozené poloze, protože svaly v bocích, břiše a zádech, jsou trvale napjaté. Ulevíte si tím, že si mezi kolena dáte malý polštářek, čímž uvolníte svalové napětí. Nebo stačí přeložená peřina. Mnozí z vás o tom, že vám problémy se zády způsobuje špatný polštář, ani neuvažovali. Teď když o tom víte, to můžete změnit, a pořádně se vyspat.