Jasný důvod, proč přestat kupovat krabicové džusy. Víte, co se skrývá uvnitř?

4.6
(58)

Dalibor , 10. 10. 2019

Jeden můj známý si všiml zeleného slizu na brčku, kterým pil džusy v krabičkách. Proto krabičku rozstřihl a přinesl mi ji ukázat.

V džusu, který ještě nebyl po záruční době se nacházel plesnivý zelený sliz přilepený na okrajích krabičky. Zjistili jsme, že se vůbec nejedná o ojedinělý případ.Sliz se vytvoří tehdy, pokud do krabičky proniká vzduch, což způsobí, že cukr v džusu začne kvasit.

Krabicové džusy

V dětských džusech se vytváří poměrně často, protože tyto produkty v současnosti již častokrát neobsahují konzervační látky (což je jinak chválihodné). Vzduch se do krabičky dostane i přes zcela maličké dírky. Dokonce i takové, přes které neuniká tekutina ven, ale vzduch přes ně projít dokáže. Naštěstí, uvedený sliz není příliš nebezpečný, ale je poměrně nechutný.

Doporučení

Doporučení je, aby lidé zredukovali konzumaci krabicových džusů, protože obsahují vysoké množství špatných cukrů a prázdných kalorií, které nijak nepodporují dobré zdraví. Kromě toho se mohou stát branou pro jiné nezdravé potraviny a sladkosti.

Důvod je ten, že cukr, který obsahují, vyvolává v těle vyplavování přírodních opiátů. Tělo si pak žádá více. Platí to i pro jídla s vysokým podílem tuku a soli. Toto je důvod, proč se lidé stávají závislí na tzv. „Junk“ potravinách jako bramborové lupínky, zmrzlina, hamburgery a podobně.

Co se týče krabicových džusů, doporučuje Americká akademie pediatrie následující:

Novorozenci do 6 měsíců by je nikdy neměli konzumovat, pokud to není výslovně doporučeno lékařem (například při zácpě).
Děti mezi 6 měsíci a 6 lety z nich nemají žádný nutriční přínos. Namísto džusů jim dejte čerstvé ovoce bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu.

Pokud přece jen dáte dětem pít krabicové džusy, omezte denní objem na maximálně 2 dcl pro děti do 6 let a maximálně 3,5 dcl pro děti od 7 do 18 let.
Nikdy jim nedávejte nepasterizovaný džus (pokud není čerstvě odšťavený).

Každý z nás občas dětem koupí džus v krabičce, protože jsou pohodlné a děti je mají rady. Kromě toho jsou o něco méně nezdravé než bublinkové limonády. Nicméně obecně nejsou vůbec zdravé a nikdy neumíte říci, zda uvnitř nejsou plesnivé. Je proto lepší naučit naše děti, že vždy, když jsou žíznivé, ať sáhnou raději po čisté vodě, případně po domácích čerstvě odšťavených džusech.