Čaj na zlepšení paměti, zlepšení krevního oběhu, posílení nervů a dokonce i pomoc při stresu a proti nespavosti.

0
(0)

Tomáš , 25. 08. 2021

Jasmínový čaj je odpradávna používaný pro své uklidňující vlastnosti a schopnost vyrovnávat emoční nerovnováhu. Tento čaj je účinný v boji proti nespavosti a působí jako přírodní sedativum, přičemž uvolňuje stres a zlepšuje náladu. Zvyšuje libido, a proto se používá i jako afrodiziakum. Při pravidelném užívání pomáhá zmírňovat menstruační křeče.

Využívá se ve formě olejů i čaje

Používají se i esenciální vonné oleje. Ty se používají k léčbě depresí, ztuhlosti svalů, bolestí hlavy a stresu, stejně jako ke zmírnění respiračních obtíží nebo bolestí v krku. V aromaterapii se vůně jasmínu používá k navození pocitu lásky, zlepšení nálady, zvýšení sebevědomí a povzbuzení smyslů. Uvolňuje napětí a neklid.

Jasmínový čaj aktivuje krevní oběh a zároveň účinně očisťuje tělo. Zmírňuje kožní problémy, reguluje energii našeho těla, udržuje stabilní tělesnou teplotu v chladných i horkých dnech. To ale nejsou jediné pozoruhodné účinky, které jasmínový květ může nabídnout. Hojně se používá v tradiční Čínské medicíně jako lék na spoustu neduhů.

Léčí bolavá kolena

Využívá se například k léčbě bolavých kolenou. Podle čínské medicíny je koleno spojené s ledvinami a játry a jejich příslušnými energetickými kanály. Vynakládání energie z ledvin nebo přepracování jater oslabuje kolena. Pokud vás trápí bolesti, pohodlně se usaďte na židli a jemně masírujte kolena prostředníčky na obou stranách čéšky zároveň.

Po masáži naneste na kolena teplou směs připravenou ze dvou lžic olivového oleje, půl lžíce mletého česneku a pěti jemně nasekaných květů jasmínu. Ingredience nejprve důkladně promíchejte a následně trochu zahřejte. Ještě teplou směs přiložte na obě kolena a nechte alespoň třicet minut působit. Pokud tento postup budete opakovat každý den, bolest kolenou zanedlouho zmizí.

Na hubnutí i cukrovku

Pomocí květů jasmínu se dá i úspěšně hubnout. Stačí povařit deset květů jasmínu a jednu tyčinku skořice v půl litru vody po dobu asi deseti minut. Odvar rozdělte na tři porce. Pijte třikrát denně před jídlem. Antioxidanty obsažené v jasmínovém čaji nastartují a zrychlují metabolismus a zvyšují tak efektivitu cvičení. Tím pádem i shazování hmotnosti půjde snadněji.

Jasmín normalizuje produkci inzulínu a optimalizuje krevní oběh. Stačí každé ráno vypít jeden šálek jasmínového čaje bez jakýchkoliv dochucovadel nebo sladidel. U lidí trpících cukrovkou snižuje negativní dopady diabetu, u zdravých lidí funguje jako prevence. Čaj pomáhá tělu zbavit se škodlivých látek a volných radikálů, které mohou způsobovat oslabení imunitního systému. Vděčí za to látkám zvaným katechiny, což jsou hlavní antioxidanty obsažené v jasmínu.

Podporuje paměť

Jasmín zlepšuje paměť. Přiveďte k varu dva šálky vody, přidejte pět květů jasmínu a snítku rozmarýnu a jednu minutu na plotně pod pokličkou. Pak nálev stáhněte z ohně a podle chuti doslaďte medem. Tento nápoj pijte třikrát týdně, ideálně ráno a večer. Pomůže především studentům v období zkoušek, díky němu si zapamatují více informací.

Jasmín funguje jako prevence rakoviny žaludku. Pití jasmínového čaje každý den podporuje krevní oběh a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu. Pití jasmínového čaje přispívá k udržení zdravého žaludku, napomáhá trávení a podporuje zdravou funkci střev. Při pravidelné konzumaci se zlepšuje celková funkce imunitního systému.

Jak připravit čaj?

Kvalitní jasmínový čaj je charakteristický tím, že i při přípravě více nálevů si zachová svou vůni a chuť. Tradičně se jasmínový čaj připravuje v třídílné čajové misce nebo v jiné nádobě s víčkem. Dvě čajové lžičky se zalévají 400 ml horké vody o teplotě 90–95 °C, u zelených jasmínových čajů může být i nižší. Nejprve se voda nalije zhruba do třetiny misky, nechá se chvíli odstát, přilije se druhá třetina, opět se nechá chvíli odstát a následně se miska dolije zbytkem vody. Louhuje se dvě až tři minuty.