Jakými ranými příznaky se projevuje nebezpečná rakovina kostí?

0
(0)

Tomáš , 14. 09. 2021

O prvotních příznacích různých druhů rakoviny se píše poměrně často. Opomíjená ale bývá rakovina kostí. Bohužel neexistuje žádný specifický test, který by mohl odhalit riziko vzniku tohoto druhu rakoviny, a proto je velmi důležité znát její příznaky v raném stádiu a nebrat je na lehkou váhu. Svým kostem věnujte zvýšenou pozornost.

Bolest a časté zlomeniny

V oblasti, kde rakovina začíná růst, se vyskytuje bolest. Ve většině případů se objevuje nárazově a opět odchází. Obvykle se zhoršuje během noci, kdy kosti odpočívají. Pokud na určitém místě pociťujete takovou bolest často, navštivte lékaře a snažte se odhalit příčinu. Dalším znakem rakoviny kosti je vytváření otoku v místě bolesti, který není způsobený nehodou nebo úrazem.

Když se nádor vyvíjí v kosti, znatelně ji oslabuje. Proto dochází k častým zlomeninám doprovázeným náhlou a velmi silnou bolestí. Další symptomy už bývají podobné ostatním druhům rakoviny. Patří mezi ně především hubnutí, únava, horečka a podobně. Příčinou vzniku rakoviny kostí může být vrozená predispozice, některé chemické látky působící na organismus nebo některé viry (například HPV).

Jak se rakovina diagnostikuje?

Nejlepší formou prevence je pravidelný příjem vápníku, který podporuje zdraví kostí. Kromě toho věnujte pozornost zmíněným příznakům a neignorujte abnormální bolest na jakémkoliv místě na těle. Pravidelně docházejte na lékařské prohlídky. Jelikož ale dosud není přesně známo, co rakovinu kostí způsobuje, nelze ani určit efektivní způsob prevence.

Nádory kostí se nejčastěji diagnostikují rentgenovým snímkem postižené oblasti. Pacientům s podezřením na tento typ rakoviny se také odebírají vzorky krve, ze kterých se určí hladina látek, které se při nádorovém onemocnění zvyšují. Nejjistějším způsobem diagnostiky je pak biopsie neboli odebrání vzorku kosti. Při léčbě se nejčastěji kombinuje operace, při které se nádor z kosti odstraní, ozařování a chemoterapie.