Toto je seznam 11 rostlin, které když budete mít na zahradě, komáři a ostatní havˇěť se vám vyhne obloukem.

0
(0)

Dalibor , 23. 06. 2021

Žádný zahrádkář není potěšen, když jeho pěstované rostliny ohrožují škůdci a při relaxaci na zahradě jej obtěžuje otravný hmyz. Pokud mezi takové jedince také patříte, zavrhněte chemické prostředky a vsaďte na rostliny, které mohou vše vyřešit.

Měsíček, levandule a citronová tráva

Pokud se chcete zbavit otravného hmyzu i škůdců, vysaďte si na zahradě měsíček lékařský. Je nejen krásný, ale také léčivý. Výtečně odradí komáry a jiné hmyzí nepřítele také aromatická levandule. Tu můžete v létě natrhat, usušit a umístit do plátěných sáčků k provonění svého domova. Zbavíte se tak třeba i šatních molů. A v neposlední řadě je velmi užitečná citronová tráva, která obsahuje látku zvanou citronela. Ta je většinou součástí běžných repelentů.

Bazalka, maklura oranžová a máta peprná

Pokud na zahrádce pěstujete bazalku primárně pro kulinářské účely, jistě vás potěší, že skvěle odradí i komáry. Ti totiž její aroma nesnáší. Velice zajímavým stromem je pak maklura oranžová. Její plody voní jako cedr a perfektně odpuzují například šváby a jiné škůdce. A pak tu máme velmi oblíbenou a svěží mátu peprnou. Tato aromatická bylinka údajně škodí larvám komárů, mravencům, myším a pavoukům. Určitě na ní tedy nezapomeňte při dalším vysazování rostlinek.

Rozmarýn, šanta kočičí a česnek

Další voňavou rostlinou, která pomůže s odrazením hmyzu a škůdců, je skvělý a chutný rozmarýn. Pokud vás komáři obtěžují při grilování, položte snítku byliny na rošt a nechte rozvonět. Tak nebude mít obtížný hmyz šanci. Slyšeli jste však o šantě kočičí? Tato přitažlivá květina je lákadlem hlavně pro kočky, odtud je tedy odvozen i její název. Protože má silné aroma, je přirozeným odpuzovačem hmyzu i škůdců. A pak tu máme věhlasný česnek. Ten si můžete taktéž vypěstovat na zahrádce a tím ochránit i ostatní plodiny.

Chryzantémy a lichořeřišnice

A na závěr zde máme dvě okrasné zahradní květiny. Chryzantémy mají schopnost odpudit mravence,  klíšťata, pavouky, šváby a jiný hmyz. Lichořeřišnice pak působí hlavně proti mšicím.