Jaký mají odborníci názor na hummus, je opravdu tak prospěšný?

0
(0)

Dalibor , 29. 09. 2022

Před několika lety se obliba hummusu prudce zvýšila i v našem regionu. Je chutný, rychle připravený a prospěšný pro vaši linii. Máme také mnoho informací o jeho zdravotních přínosech. Jsou však tato fakta skutečně pravdivá?

Vynikající zdroj bílkovin

Díky vysokému obsahu bílkovin v cizrně jako hlavní složce se doporučuje. Proto se používá i při dietách, kdy je výborným zdrojem energie a má nízký obsah kalorií.

"Hummus může být dobrou volbou jako svačina. Je bohatý na sacharidy s nízkým glykemickým indexem, což znamená, že průběžně uvolňuje glukózu a udržuje hladinu cukru a glukózy v krvi. Jeho hlavní složkou je cizrna, která je dobrým zdrojem bílkovin. Ve 100 gramech humusu je 8 gramů bílkovin," vysvětluje odborník na výživu Elliot Moore pro Popsugar.

Jídlo před a po cvičení

Proto je třeba být při jeho konzumaci opatrný. Pokud máte neaktivní den, hummus vám toho moc nedá. No, pokud nás čeká hodně fyzické aktivity nebo jsme opravdu vyčerpaní, je to výborný zdroj energie navíc.

Vzhledem k vysokému obsahu bílkovin je vhodné ho jíst také před nebo po tréninku, aby pomohl budovat nové svaly a podpořil váš metabolismus.

Vhodný i pro alergiky

Velkou výhodou hummusu je, že ho mohou konzumovat lidé s různými potravinovými alergiemi. Neobsahuje lepek, ořechy a je ideální pro vegany.

To znamená, že pokud máte návštěvu, můžete ji podávat komukoli, nikoho neurazí ani mu nezpůsobí zdravotní problémy.

Je rozdíl mezi domácky připraveným a kupovaným

Elliot Moore vysvětluje, že bychom neměli podléhat humusovému šílenství a nedoporučuje ho konzumovat pokud je koupen v obchodě.

Důvodem je, že polotovary nepoužívají tak kvalitní suroviny a často mají mnohem vyšší obsah tuku, takže do těla nedostanete tolik bílkovin a také více kalorií. Je poměrně jednoduchý na přípravu a obsahuje několik snadno dostupných ingrediencí, takže se vyplatí si ho připravit doma.

Nezapomínejme na přílohu

Přestože je humus prezentován jako dietní jídlo, snadno po něm můžete přibrat několik kilogramů. Sama o sobě neobsahuje mnoho kalorií, ale problémem je příloha, kterou k ní jíte.

Ať už se jedná o pitu, pečivo nebo chléb, přidávají značné množství kalorií a mohou vás rázem ještě více ztloustnout. Místo toho se vyplatí jíst humus s křupavými tyčinkami čerstvé zeleniny, jako je mrkev, kedlubna, paprika, okurka nebo celer. Budete mít opravdu zdravou a nízkokalorickou pochoutku nebo večeři.

Zdroj: lepsizena.cz