Paní Radka vám ukáže jakou péči poskytnout sladkým paprikám, aby byly velké a šťavnaté jako z obchodu.

0
(0)

Dalibor , 04. 05. 2021

Sladká paprika poskytuje tělu mnoho důležitých a prospěšných živin - vitamínů, minerálů, ale i vlákniny. Pro přímou konzumaci doporučujeme jednoduché odrůdy pro pěstování a hrubostěnné druhy. Ovšem, abyste hrubostěnnou papriku vypěstovali, je třeba jí poskytnout hnojení a kvalitní péči. Takzvaný bulharský pepř - paprika, je křupavá, šťavnatá a je ideální pro saláty, přílohy, ale i k přímé konzumaci. Jak takový bulharský pepř pěstovat?

Zvolená odrůda

Nejdříve je nutné pochopit, že různé druhy paprik můžete využít pro různé účely. Například druh Ermak a Victoria mohou být použity na omáčky, k zavaření a tak dále. V syrové podobě jsou vhodné odrůdy, jako jsou Gladiátor nebo Medaile. Čerstvý bulharský pepř poskytuje mnoho vitamínů C a E, tudíž bude nejen lahodný, ale také doplní důležité živiny, energii a jiné užitečné mikroživiny. A co je velkou výhodou papriky? Minimum kalorií, takže pokud držíte diety, paprika vám pomůže si udržet štíhlý pas.

Jak papriky pěstovat

Jestliže dodržíte několik doporučených kroků k pěstování paprik, nebude pěstování nikterak složité. Nejdříve ale musíte zasadit semena a získat sazenice. Jakmile se v nádobě objeví rostlinky, které budou mít alespoň tři skutečné listy, přesaďte je do jednotlivých kelímků a vyčkejte, až bude sazenice pevná a připravená na přesazení na zahradu. Na zahradě připravte lehkou zeminu. Nepěstujte je po bramborách, rajčatech nebo lilku. Ideální bude, pokud půdě dopřejete alespoň rok před výsadbou 5 gramů organického hnojiva. A pět dní před výsadbou vydezinfikujte půdu pomocí síranu měďnatého. Bude stačit, když rozpustíte jednu polévkovou lžíci v deseti litrech vody. Můžete vedle sebe zasadit papriky, ale i například kukuřici. Kukuřice bude paprikám stínit, což jistě bude dobré.  

Hnojení vysazených paprik

Papriky jsou v tomhle ohledu náročné, a proto je po výsadbě poprvé pohnojte až za dva týdny. K tomuto kroku nejlépe poslouží směs složené z: jedné polévkové lžíce močoviny, jedné polévkové lžíce superfosfátu a deseti litrů vody. Zalijte a až poté půdu kolem papriky prohnojte. To znamená, že na každou rostlinu použijete přibližně půl litru hnojiva. Druhé hnojení paprikám poskytněte v době kvetení: jednu polévkovou lžíci močoviny, jednu lžíci draselné soli a superfosfát, smíchejte v deseti litrech vody. Po zálivce zalijte jedním litrem směsi. Třetí hnojení již bude jednodušší a to tehdy, až budou zelené plody na rostlině. Použijte dvě lžíce fosfátu, dvě lžíce síranu draselného a promíchejte v deseti litrech vody. Zalijte litrem tekutiny. Je také možné alternativně použít droždí, které smícháte s vodou a necháte hodinu odstát, poté zalijte půdu kolem rostliny. Dávejte pozor na to, abyste k rostlině nalili pouze půl litru hnojiva. Během sezóny můžete hnojit čtyřikrát ročně. 

Když je květ na rostlině

Mimo droždí můžete použít hnojivo připravené z kopřiv. Smíchejte suroviny: jedno kilo kopřiv, jeden litr vody a jeden hrnek popela z dřeva. Vše promíchejte a nechte přibližně jeden týden na slunci. Hotové hnojivo smíchejte v poměru jedna ku deseti s vodou. Ke každé rostlině nalijte litr tekutiny. Jedná se o čistě ekologický produkt, který dodá paprikám sílu, a navíc budou krásně velké a silné. Taková sklizeň vás jistě potěší.