Jako od babičky: rychlý a snadný recept na lahodné vdolky, které potěší vaše chuťové pohárky.

0
(0)

Dalibor , 12. 12. 2020

Naše babičky a prababičky byly, kromě dalších praktických dovedností, přebornice na hnětení těsta. I díky tomu byly pokrmy z něj vyrobené tak výborné. Tento um se však postupně vytrácí. Vězte, že i bez něj budete moci připravit tradiční vdolky, které jsou lahodné a zároveň snadné.

Vdolky hotové za 5 minut

Ač by se mohlo zdát, že k přípravě skutečně výborných vdolků budete potřebovat roky zkušeností, není tomu tak. Těsto hotové za pouhých pár minut vám navíc vydrží až dva dny.

Ingredience:

  • Hladká mouka – 30 dkg
  • Prášek do pečiva – 1 balíček
  • Vejce – 1 ks
  • Vanilkový cukr – 1 balíček
  • Cukr – 2 lžíce
  • Zakysaná smetana – malá sklenice
  • Rum na dochucení

Příprava:

Všechny ingredience dáme dohromady a důkladně je promícháme – ručně či s pomocí mixéru. Zkontrolujeme, zda se v těstu neobjevují hrudky. Pokud ano, mícháme tak dlouho, dokud se jich zcela nezbavíme.

Těsto poté rozdělíme na stejně velké části. Z každé z nich vytvarujeme kuličku. Tu poté lehce zploštíme a v jejím středu vyhloubíme ďolíček.

Na pánvi rozpálíme olej. Do něj jednotlivé placky vložíme a usmažíme je dozlatova.

Hotové vdolky podáváme se šlehačkou (či smetanou) a marmeládou, případně povidly.

Vdolek, nebo lívanec?

Vdolky jsou známým pokrmem po celém území naší země. Popularitě se však těší i v dalších zemích střední Evropy. V různých oblastech se tento tradiční recept upravil dle místních zvyklostí. Většina z nás se ve školní jídelně setkala s vdolky bavorskými.

Věděli jste, že svůj základ ve vdolcích mají i valašské frgále? Ne po technické rovině, ale té významové – výrazem ‚vdolek‘ se totiž dříve označoval nepovedený koláč. Později se pro něj začalo používat označení ‚frgál‘. Tento název se později uchytil pro koláč, který se stal jedním ze symbolů Valašska.

Nejčastěji bývají vdolky zaměňovány s lívanci. Rozdíl mezi těmito dvěma pokrmy se ukrývá ve způsobu přípravy těsta – zatímco lívance jsou z těsta kynutého, u vdolků je tomu naopak.