Nepodceňujte tyto příznaky: jaké příznaky hlídat, pokud se jedná o rakovinu tlustého střeva?

0
(0)

Dalibor , 06. 05. 2021

Rakovina tlustého střeva se ve vašem životě může objevit kdykoliv. Přesná příčina ale není lékařům známá. Víme jen, že dojde ke změnám v buňkách a abnormální buňky se začnou rychle množit. Tvoří se polypy, které se poté mohou stát rakovinotvornými.

Rakovina se může rychle dostat i do jiných orgánů

V případě, že víte, že se jedná o rakovinu, je důležité rychle jednat a objednat se k lékaři, protože se rakovinné buňky mohou dostat i do jiných orgánů a ohrozit tak jejich funkci. Proto věnujte pozornost prvním příznakům, protože včasný zásah vám může zachránit život. Mezi faktory, které mohou ovlivnit šanci na rozvoj této rakoviny, patří věk, onemocnění střev, obezita nebo kouření.

Dávat pozor byste si měli také na nedostatek cvičení nebo jiné fyzické aktivity nebo na nadměrnou konzumaci alkoholu. Tyto faktory přinesou to vašeho života jen horší stav zdraví, který může dospět právě až do rakovinného stadia. Jedním z hlavních příznaků rakoviny tlustého střeva je zácpa. Jestli jí trpíte pravidelně a používáte projímadla, máte vyšší riziko, že se u vás rakoviny tlustého střeva objeví. Nádory v tlustém střevě totiž mohou způsobit zácpu. V tomto případě raději navštivte lékaře.

Opačným problémem je častý průjem

Průjem, který trvá několik týdnů, může být příznakem rakoviny tlustého střeva. Současně s ním se může objevit nadýmání, nevolnost nebo zvracení. Při problémech se střevy jsou hodně časté krvavé stolice. Nádor můžete poznat podle toho, že je stolice zbarvená tmavou červenou až černou barvou.

S tlustým střevech souvisí také časté nutkání na toaletu. Tento pocit znají hlavně těhotné ženy, ale pokud máte nádor ve střevě, budete chodit velmi často a pokaždé budete mít pocit, že vám nejde se úplně vyprázdnit. V tom brání právě nádor a je nutné tuto skutečnost řešit s odborníkem.

Bolest břicha zná každý z nás. Většinou je to ze špatného jídla nebo nachlazení. Patří ale také mezi příznaky, které mohou značit rakovinu tlustého střeva. Bolest břicha se může dokonce šířit i do dalších orgánů. Počkejte maximálně tři dny, a pokud se bolesti nezlepší, raději navštivte lékaře.

Dejte si pozor na anémii nebo velký úbytek váhy

Když v těle klesne počet červených krvinek, objeví se typická bledá pleť. To patří mezi příznaky anémie, dalšími jsou dušnost, studené končetiny nebo nepravidelný srdeční rytmus. Anémie, kterou si nemůžete vysvětlit, může být příznak rakoviny tlustého střeva. Anémie je způsobena nedostatkem železa a zbavuje tělo potřebných živin, hlavně v zažívacím systému.

Dalším důležitým příznakem, kterého si každý všimne, je hubnutí. Jestli jste nezačali cíleně hubnout, ale sledujete ztrátu kilogramů, je na místě zjistit, jestli nemáte v těle nádor. Růst nádoru vede ke ztrátě chuti a následně i kilogramů. Slabost, únava nebo oteklé nohy – to mohou být příznaky nádoru, které jsou potřeba rychle vyřešit. Nedostatek kyslíku v krvi může za tento stav a rozvíjí také velkou únavu.

Nadýmání je nepříjemná věc, ale pokud s ní bojujete až příliš často, je na místě zjistit, jestli nemáte rakovinu tlustého střeva. Nádor může ucpat střevní trakt, což vede k nafouklému břichu a pocit nadmutosti. Proti rakovině tlustého střeva můžete bojovat několika způsoby. Do jídelníčku zařaďte zeleninu a ovoce, zapomeňte na kouření nebo požívání alkoholu. Ten raději vyměňte za pravidelné cvičení.