Jak zjistit jen s pomocí červené řepy, zda máte dostatek žaludečních kyselin

0
(0)

Dalibor , 13. 02. 2020

V našem žaludku by mělo být dostatečně silné kyselé prostředí, které adekvátně stráví bílkoviny a zajistí dostupnost vitamínu B12.

V případě, že tomu tak není, bílkoviny z potravy se nerozloží na aminokyseliny. Ty naše tělo potřebuje k tvorbě enzymů, hormonů a dalších bílkovin nezbytných pro tvorbu tkání například svaly.

Tělu pak doslova chybí stavební látky nezbytných pro jeho správné fungování.

Co všechno může v těle způsobit nedostatečná úroveň žaludečních kyselin
Dalším problémem nedostatku žaludečních kyselin je, že špatně strávená potrava začne ve střevech zahnívat a uvolňovat toxické látky, které střeva poškozují.

To pak vede například ke syndromu propouštějícího střeva.

Tehdy toxiny a lepek doslova ve střevech vytvářejí díry, kterými se následně do krve vstřebávají látky, které tam nemají co hledat.

Destrukce v těle tak pokračuje dál. Toxiny se dostávají do orgánů či kloubů, kde se jejich náš imunitní systém snaží zneškodnit.

Výsledkem jsou různé typy zánětů, bolesti kloubů či dokonce vznik autoimunitních onemocnění jako jsou cukrovka, artritida, psoriáza či nebodaj rakovina.

Jak vidíte, zdravá úroveň žaludeční kyseliny je pro nás důležitější než si myslíme. Jak ale zjistit, zda jí máme dost?

Naštěstí existuje na jeden poměrně jednoduchý test, o kterém si více řekneme v našem dnešním článku.

Test na zjištění úrovně žaludeční kyseliny


Jak už z názvu toho článku vyplývá, na tento test budeme potřebovat červenou řepu.


Připravte si červenou řepu na váš oblíbený způsob - ať už máčením na čerstvou šťávu nebo její uvařením na červenou řepu.

Následně červenou řepu nebo šťávu z řepy vypijte.

Potom během následujících hodin až dne sledujte barvu vašeho moči. Pokud ho řepa zbarví do růžova, tak to znamená, že úroveň vaší žaludeční kyseliny je zřejmě nízká.

Při správné hladině kyselin, se totiž červené barvivo z řepy v žaludku rozloží a neprojde dále do střev, krve a odtud ledvinami do moči.

Pokud je však hladina kyselin v žaludku nízká, barvivo se nestráví a skončí v moči.

Kolik červené řepy sníst


Samozřejmě, nesmíte řepy nebo šťávy z ní sníst příliš mnoho.

Pokud byste to udělali, pak by se část z barviva nestrávila iu lidí se zdravou hladinou žaludečních kyselin a i tak by došlo k zabarvení moči.

No v případě, že sníte jen poměrně malé až středně velké množství červené řepy, pak by žaludek měl zvládnout strávit všechno barvivo.


Množství by proto nemělo přesáhnout 100 gramů řepy (červené řepy) nebo 1 dcl šťávy.

Jak zlepšit tvorbu žaludečních kyselin


Když náhodou zjistíte, že máte nedostatečnou úroveň kyselin ve vašem žaludku, existuje několik způsobů jak podpořit je tvorbu.

1. Přísun látek potřebných na tvorbu žaludeční kyseliny
Kyselina chlorovodíková je složena z vodíku a chlóru a tělo si ji dokáže samo vyrobit. Na to ale potřebuje mít dostatek obou uvedených prvků.

Vodík je součástí vody, proto se ujistěte, že přijímáte dost tekutin a že je tělo vždy správně hydratované. Při nedostatku vody se brzdí produkce téměř všech tělesných tekutin.

Chlór se zase nachází v soli (chlorid sodný). Mnoho lidí se snaží omezovat příjem soli, ale zapomínají na to, že sůl je pro tělo nutná. Sodík plní funkci elektrolytu a chlór je zase nezbytný pro tvorbu žaludeční kyseliny.

Proto to se solí sice nepřehánějte, ale zase ji ani příliš neomezujte.

2. Bylinky a potraviny na podporu tvorby žaludeční kyseliny
Tvorbu žaludeční kyseliny víte podpořit i bylinkami a potravinami, které podporují její tvorbu.

Mezi nepatří například:

  • zelí
  • fermentované potraviny
  • chmel
  • pampeliška
  • artyčoky

Pro rychlou nápravu a zvýšení kyselosti v žaludku můžete použít i vypití 1 až 2 čajových lžiček octa zředěného s trochou vody před nebo během jídla. Vhodná pro tento účel je i citrónová šťáva.

Po jídle však už nepijte vodu nebo jiné nápoje, protože tím vlastně zředíte kyseliny v žaludku a zhoršíte tak trávení právě zkonzumované potravy.