Zánět dásní je infekce způsobená bakteriemi. Doporučuje se léčit ji hned v počátečních stádiích, jinak může dojít k rozšíření infekce, k poškození zubních kořenů či dokonce k paradentóze.
Nejčastěji projevy zánětu dásní zahrnují: ustupující dásně, krvácení, otoky a bolesti.
Dnes vám prozradíme několik jednoduchých receptů, jako záněty dásní vyléčit.
1. Sůl
Připravte si roztok z vody a soli na proplachování úst. Sůl má schopnost zabíjet bakterie tím, že změní hodnotu pH v ústech. Kromě toho, sůl snižuje i otoky.
Ingredience: 1/2 polévkové lžíce soli, 1 sklenice (2 dcl) vlažné vody
Postup: Nasypte sůl do vody a dobře to zamíchejte. Pomocí této slané vody si několik minut proplachujte ústa 2 až 3 krát denně.
2. Soda bikarbóna
Soda bikarbóna je další běžnou surovinou používanou v kuchyni. Má několik vhodných využití pro zdraví. Jednou z jejích vlastností je, že podobně jako sůl, snižuje úroveň pH.
Ingredience: 1 až 2 čajové lžičky jedlé sody a 1 pohár (2 dcl) vlažné vody
Postup: Rozmíchejte jedlou sodu ve sklenici vody a několik minut si s takovou vodou proplachujte ústa 2 až 3 krát denně.
3. Kokosový nebo sezamový olej
Oba tyto oleje mají silné protizánětlivé účinky. Olej dále pomáhá uvolňovat uvízlé bakterie, na které tak má dvojí účinek - část bakterií vyplaví a část, co zůstala, zahubí.
Ingredience: 1 až 2 polévkové lžíce kokosového nebo sezamového oleje.
Postup: Vložte si olej do úst a několik minut ho v nich omieľajte. Postup opakujte několikrát za den.
4. Citronová šťáva
Citronová šťáva má silné protizánětlivé účinky a obsahuje také vitamín C, který pomáhá hojit a regenerovat dásně.
Ingredience: vymačkaná šťáva z 1 citronu a 1 sklenice (2 dcl) vlažné vody
Postup: Zkombinujte citrónovou šťávu a vodu. Výslednou směsí si pravidelně několikrát denně proplachujte ústa. Proplachování však nedělejte déle než 1 minutu a po ukončení si alespoň půl hodinu nemyjte zuby, protože citronová šťáva může mírně oslabit zubní sklovinu.
5. Aloe vera
Aloe vera má silné antibakteriální a protizánětlivé účinky. Je proto výborným prostředkem na záněty dásní, ale i na jiné zánětlivé stavy v organismu.
Ingredience: list aloe vera
Postup: Z vnitřku listu aloe vera vyškrábat gel. Ten si naneste na dásně a nechte chvíli působit. Opakujte to 4 až 5 krát denně.
6. Hřebíček
Hřebíček obsahují látky, které mají silné protizánětlivé, antibiotické a anestetické vlastnosti. Na infekce orální dutiny se používají už odpradávna.
Ingredience: 10 hřebíčku
Postup: Vložte si hřebíček do úst a držte je tam 30 minut až 1 hodinu. Občas je mírně zuby stiskněte, abyste urychlily uvolňování účinných látek. Potom hřebíček vyplivněte a v případě potřeby kúru zopakujte pár krát za den.
7. Šalvěj a máta peprná
Šalvěj a máta peprná jsou další velmi prospěšné bylinky pro léčbu zánětů ústní dutiny. Mají silné antibakteriální, protizánětlivé a otoky tlumící účinky.
Ingredience: 1 polévková lžíce šalvěje nebo máty, 1 sklenice (2 dcl) vody
Postup: Přiveďte vodu do varu a vložte do ní bylinky. Na mírném ohni povařte 5 až 10 minut. Nálev sceďte a nechte vychladnout. Pak si s touto tekutinou proplachujte ústa pár minut, několikrát za den.