Máte doma zašlé plastové parapety? Tímto jednoduchým trikem jim dáte opět zářivost a budou vypadat jako nové.

0
(0)

Dalibor , 10. 02. 2021

Rukojeti chladničky či mikrovlnné trouby, vypínače, zásuvky, víko pračky, digestoř, parapet… Ačkoliv na nich bílá barva vypadá elegantně, pokud jsou z plastu, velmi rychle ztrácení svou sněhobílou čistotu a začínají žloutnout. Neznamená to přitom, že bychom je nedostatečně omývali.

Proč dochází ke žloutnutí?

Žloutnutí je způsobené slunečným světlem, změnami teplot i kontaktem s lidskými prsty či jinými předměty, například květináči na parapetu. Jedná se o zcela přirozený proces, který naštěstí není nevratný. Pomohou vám šikovné prostředky, z nichž některé máte doma, pro jiné budete muset do drogerie. Každý z nich je ale stejně dobře účinný.

První možností je namočit houbu na nádobí do 70–80% octové esence a skvrny jí potřít. Poté nechte esenci chvíli působit a opláchněte vodou. Při tomto postupu pracujte v rukavicích. Se skvrnami vám pomůže i mýdlo na praní. Stačí ho nastrouhat na malé hoblinky a smíchat s horkou vodou tak, aby vznikla pasta. Naneste ji na postižené místo, nechte chvíli působit a opláchněte.

Barvíte si vlasy? Oxidant zužitkujete i jinak

Pokud si odbarvujete vlasy, určitě vám není cizí oxidant. Prodává se v kadeřnických potřebách a bývá i součástí zesvětlovacích barev pro domácí použití. Zažloutlé plasty jím potřete, nechte deset minut působit a opláchněte. Plastové plochy můžete vydrhnout i kartáčkem a obyčejnou zubní pastou. Abrazivní částice účinně čistí drsný povrch a zbaví nás i odolných skvrn. Tento způsob je nejlepší používat na okenní parapety.

Před čištěním krytů zásuvek, vypínačů nebo rukojetí elektrických spotřebičů je důležité odpojit je od elektrické energie. Než je zašroubujete zpět na místo, nechte je důkladně vyschnout. Většinou byste také měli pracovat v rukavicích, abyste předešli podráždění kůže. Na plasty se nedoporučuje používat přípravky obsahující chlór, protože by mohl způsobit, že materiál bude žloutnout ještě rychleji.

👍 Tento návod je užitečný