Rada známého lékaře: postupujte podle těchto pravidel, abyste se vyhnuli pandemii.

0
(0)

Dalibor , 05. 11. 2020

Jak se chránit v období podzimu? Tato doba přeje nejen onemocněním, jako je chřipka či angína, ale letošní rok nám přinesl i nové onemocnění zvané COVID-19. Co může každý z nás udělat sám pro sebe i své okolí, aby zabránil šíření infekčního onemocnění jakéhokoliv typu?

  • Snažte se trávit co nejvíce času doma nebo se vyhýbat většímu počtu osob. Objednávejte co nejvíce věcí online, navštěvujte co nejméně kulturních akcí, sjednejte si v zaměstnání homeoffice a lékaře navštěvujte pouze v akutních případech.
  • Věnujte zvýšenou péči osobní hygieně. Při příchodu domů si umyjte ruce a intimní kontakt s jinými lidmi, včetně podání rukou, omezte na minimum.
  • Procházejte se a větrejte! Čistý vzduch je jedním z nejlepších „dezinfekčních“ prostředků. Pokud je nepříznivé počasí, v pohodlí domova si zacvičte či relaxujte.
  • Udržujte rozestupy alespoň 1-1,5 metru, obzvláště pokud u sebe nemáte roušku. Stejně tak se bez roušky snažte vyvarovat kýchání či kašlání, vašeho i někoho jiného.
  • V uzavřených prostorech či prostředcích hromadné dopravy noste roušku. Při pohybu na čerstvém vzduchu ji však zahoďte.
  • Pomáhejte svému imunitnímu systému. Jezte ovoce, pijte bylinkové čaje či odvary ze zázvoru a měsíčku. Jakékoliv přírodní léčivo můžete také doplnit o vitamíny ve formě tobolek.
  • Komunikujte! Tato těžká doba, která každého jedince izoluje a minimalizuje jeho kontakt s okolím, s sebou může nést i psychické obtíže. Člověk je tvor společenský, proto zvedněte telefon a zavolejte rodičům, udělejte videokonferenci se svými přáteli nebo si vyměňte pár e-mailů se svými kolegy.

Snažte se ve všem najít pozitivum. Současná doba je těžká pro nás všechny, avšak přináší nám v sobě i něco dobrého. Kdy naposledy jste se svými dětmi hráli stolní hry? Kdy naposledy jste si s drahou polovičkou uvařili romantickou večeři a snědli ji u filmu v pohodlí domova? Kdy naposledy jsme my všichni měli tolik času na sebe samotné?