Nejlepší rady na skladování mrkve v zimě. Mrkve nehnijí a zůstávají čerstvé a sladké i měsíce po sklizni.

0
(0)

Dalibor , 17. 06. 2021

Zbyla vám po sezóně vypěstovaná mrkev a vy přemýšlíte, jak ji uskladnit, aby se nekazila? Mrkev obsahuje spoustu léčivých látek a vitamínů a v zimě nám tedy bude prospěšná. Při správném skladování vám vydrží až do dalšího jara. Prvním krokem je dokonalé přebrání úrody a vyřazení takové zeleniny, která vykazuje známky hniloby nebo poškození. Pokud to neuděláte, rozšíří se kaz i na zdravé kousky a pokazí celou úrodu.

Ideální podmínky

Pak mrkve očistěte od všech nečistot a roztřiďte je podle velikosti. Uřízněte nať, nebudete ji potřebovat. Místnost, kde budete mrkev skladovat, by měla splňovat několik podmínek. Předně v ní musí být dost chladno. Teplota vzduchu by se měla pohybovat ideálně v rozmezí od -2 do +2 °C. Relativní vlhkost by měla dosahovat hodnot 90–95 % a záležet si dejte i na úklidu. Před uložením nové várky zbavte místnost zbytků loňské sklizně a všech nečistot, aby bakterie nemohly infikovat čerstvou mrkev.

Připravenou zeleninu naskládejte do dřevěné nebo lepenkové krabice a přikryjte ji víkem. Snažte se příliš netlačit na stěny krabice, aby se dovnitř nedostávala vlhkost. Pokud nemáte po ruce žádnou krabici, můžete vyzkoušet ještě skladování v propustném sáčku nebo síťce naplněné cibulovou slupkou.

Mrkev je velmi prospěšná

A proč se vyplatí mít doma neustále dobrou zásobu mrkve? Snižuje cholesterol, zlepšuje zrak a oddaluje příznaky stárnutí. Je bohatá na beta-karoteny a vlákninu, obsahuje spoustu antioxidantů a vitamíny A, C, K a B. Také v ní najdeme kyselinu pantothenovou, kyselinu listovou, draslík, mangan, železo a měď.

Mrkev podporuje trávení a zejména v zimním období oceníme její schopnost posilovat imunitu. Působí proti zácpě a dokonce snižuje riziko některých druhů rakoviny. Chroupání mrkve také zlepšuje zdraví v naší ústní dutině, jelikož stimuluje dásně a zvyšuje produkci slin. Její pěstování je nenáročné, neměla by proto chybět na záhonku v žádné zahradě.