Jak mít i staré utěrky vždy čisté a voňavé? Toto by měla vědět každá žena v domácnosti.

0
(0)

Dalibor , 19. 01. 2021

Kuchyňské utěrky v často zůstávají přes veškeré snahy špinavé, obarvené, s mnohými fleky, často nechybí ani nepříjemný zápach. Pokud nechcete každou chvíli kupovat nové utěrky, protože ty původní se stydíte používat, vyzkoušejte naše tipy pro odstranění skvrn i zápachu.

Několik užitečných tipů pro hygienickou čistotu vašich utěrek

Jestliže toužíte po tom, aby utěrky z vaší kuchyně byly opravdu čisté, doporučujeme je měnit každý den! I když se vám může zdát, že je dáváte do pračky úplně čisté, není tomu tak. Voda z nádobí, bakterie z kuchyňské linky a dřezu, to vše zanechává na vašem textilu stopy. Objeví-li se skvrny (a ony se objeví), nikdy nedovolte, aby úplně zaschly, protože čištění zaschlých skvrn je mnohem obtížnější. Pro stoprocentní čistotu perte bílé utěrky na 95 °С a barevné na 40 až 60 °С. Poté je vhodné hadříky vyžehlit, usnadní se tak dezinfekce.

Jak dokonale odstranit odolné skvrny? Použijte amoniak sůl nebo saponát na nádobí

Káva, čaj nebo víno jsou zodpovědné za většinu těžce odstranitelných skvrn. Existují účinné prostředky na odstranění odolných skvrn, které koupíte v běžných obchodech. Pokud ale zrovna nemáte nic takového po ruce, dobře fungují i návody z domácích zásob: Před praním flekatých utěrek smíchejte stejné množství vody a amoniaku, vzniklý roztok nalejte na skvrnu, nechte chvíli působit a poté vyperte běžným způsobem. Na skvrny od červeného vína dobře funguje obyčejná kuchyňská sůl. Pro odstranění mastných skvrn naneste saponát na nádobí přímo na skvrnu, nechte působit půl hodiny a vyperte.

Chcete, aby vaše utěrky byly jako nové? Žádný problém!

Obnovující lázeň pro dokonalou čistotu vyžaduje trochu času, odměnou vám bude krásně čisté a voňavé prádlo. Potřebujete:

  • 250 ml ethylalkoholu
  • 2 lžíce jedlé sody
  • 2 dávky pracího prostředku
  • horká voda

Vložte utěrky do hrnce nebo velké mísy a naplňte horkou vodou. Přidejte jedlou sodu, ethylalkohol a prací prostředek, dobře promíchejte a případně přidejte více vody. Nechejte máčet po dobu 24 hodin, poté vyperte. K neutralizaci nepříjemného zápachu lze použít roztok hypermanganu.

👍 Tento návod je užitečný