Nafouknuté břicho a bolesti: zaručený recept jak předcházet nadýmání a účinně s ním bojovat.

0
(0)

Jan , 19. 08. 2020

Nadýmání je nepříjemným projevem nestabilního vnitřního prostředí trávicího traktu. Způsobené může být celou řadou faktorů. Postihuje zejména ty jedince, kteří jsou dlouhodobě zatížení stresem, nebo lidi konzumující nezdravé potraviny. Tím vzniká v trávicím ústrojí deficit zdraví prospěšných bakterií, které vnitřní prostředí normalizují. Nafouklé břicho není nijak příjemné, proto je nasnadě s ním zatočit. Postačí se zaměřit na několik zásadních bodů v životě.

Příčiny častého nadýmání

Mezi nejčastější příčiny nadýmání patří nevhodná strava. Jaké konkrétní druhy potravin a nápojů tedy nepříjemné příznaky plynatosti způsobují?

  • Sladké nealkoholické nápoje a minerální vody: mohou způsobit uvolňování oxidu uhličitého v trávicím traktu a tím způsobí plynatost.
  • Luštěniny: zejména fazole jsou kvůli obsahu oligosacharidu těžce stravitelné, proto je vhodné před přípravou surovinu namočit do vody, tím množství složitých cukrů zredukujete.
  • Mléčné výrobky: pokud nadměrně konzumujete mléko, sýry a jogurty, může vás plynatost potkat. Snadno problém vyřešíte náhradou za mléko mandlové, sójové a jogurty podobného složení.
  • Zvýšený příjem soli: vysoké množství soli v potravinách a nadbytečné dosolování může také nadýmání způsobovat. Omezte tedy při potížích s plynatostí příjem soli na 2 300 mg na den.

Další potraviny, které mohou plynatost podporovat

Občas se mohou s nadýmáním potýkat i lidé, kteří častěji konzumují jablka a hrušky. Tohle ovoce totiž obsahuje ve vodě rozpustnou vlákninu. Plynatost tak může postihnout hlavně ty jedince, kteří mají citlivější zažívání. Rozhodně byste ale neměli jablka a hrušky vyloučit z jídelníčku, spíš je omezit. Těžkými potravinami jsou i tyto druhy zeleniny: chřest, brokolice a zelí. Tělo si s touto zeleninou hůře poradí a dlouho ji tráví, proto je vhodné konzumovat chřest, brokolici a zelí v malém množství. Nadýmáním mohou trpět i lidé, kteří mají ve velké oblibě žvýkání žvýkaček s umělými sladidly.

Jaké potraviny pomohou s nadýmáním?

Do jídelníčku byste v případě plynatosti měli zařadit tyto pochutiny, či potraviny, které pomohou s nepříjemnými projevy:

  • Jablečný ocet: je jedním z nejúčinnějších prostředků proti plynatosti. Urychluje totiž trávicí proces a stimuluje tvorbu žaludečních šťáv. Roztok k pití si připravíte jednoduše smícháním jedné až dvou lžiček jablečného octa se sklenicí vody a popíjíte v případě potíží.
  • Ananas: je nejen chutným a dietním ovocem, ale i velkým pomocníkem při nadýmání. Obsahuje enzymy, které podporují trávení bílkovin a tím zabraňují tvorbě plynů v trávicím traktu. Rovněž je ananas i protizánětlivý, proto jej pravidelně konzumujte a udržíte své zdraví v kondici.
  • Heřmánek: má zklidňující a protizánětlivé účinky. Ve formě čaje je dokonalým prostředkem proti nadýmání. Doporučuje se především u dětí. Zmírní i křeče v břiše.
  • Petržel: je vynikající při žaludečních potížích. Konzumovat ji můžete ideálně čerstvou ve smoothie nápojích.

Další efektivní metody vedoucí k zmírnění nadýmání

Velmi dobře si s plynatostí poradí i citronová šťáva, tu popíjejte v kombinaci s čistou vodou každé ráno a budete se cítit lépe. Kromě toho dodáte tělu i potřebný vitamín C. Pakliže máte v oblibě ovoce, potěší vás i prospěšnost papáji při projevech nadýmání. Obsahuje enzym papain, který účinně tráví bílkoviny a redukuje mikroorganismy v trávicím traktu. Dalším skvělým pomocníkem je fenykl, z něhož je vhodné vyrobit si čaj. Jeho popíjením skvěle zmírníte plynatost a zároveň podpoříte své trávení. Výborným prostředkem proti nadýmání je i čaj zázvorový. Žaludek ztiší a rovněž podpoří proces trávení. A v neposlední řadě můžete sáhnout i po mátovém odvaru, nebo tom kmínovém.