Královnou pokojových květin: chcete mít na léto ty nejkrásnější orchideje? Tak se naučte tento jednoduchý trik se sazenicemi.

0
(0)

Dalibor , 29. 04. 2021

Orchideje jsou v dnešní době velmi oblíbené rostliny. Zřejmě k tomu lidé mají mnoho důvodů, které dělají zrovna orchideje oblíbenými pokojovými rostlinami. Jedním z takových důvodů může být rozmanitost barev a tvarů květů, nepřetržité kvetení, velmi snadná péče a nenáročná péče, elegance a zajímavost květů. Pokud ale chcete být úspěšnými pěstiteli, měli byste také vědět, jakým způsobem správně sázet orchideje. To vám může pomoci s přesazováním rostlin do nového substrátu, ale také se zasazováním odnoží.

Tradiční metoda sázení

Pokud chcete zasadit do květináče se substrátem odnož, která se utvořila na mateční rostlině, pravděpodobně na to půjdete touto metodou. Jedná se o nejznámější metodu, jakou lze orchidej zasadit. Tato metoda není tak šetrná jako metoda uvedení níže, ale i tak je nejvíce používaná. Pokud se na mateční rostlině utvoří odnož, nechává se tam růst tak dlouho, dokud se na ní neobjeví první kořeny. Odnož, kterou je možné touto metodou zasadit, by měla mít alespoň 3 listy a 3 kořeny, ze kterých alespoň 2 dosáhly délky 5 cm. Takováto odnož se odřízne se stonkem a zasadí do květináče s vhodným substrátem.

Šetrnější metoda

Novou rostlinku můžete ale zasadit hned, jak se na ní objeví první kořínky. Stačí jen šetrně odříznout novou odnož s prvními kořínky tak, aby měla alespoň malý stonek. Když rostlinu odříznete, je možné ji zasadit do květináče na orchideje spolu s vhodným substrátem. Umístěte ji na okno a starejte se o ni stejně, jako o již zabydlenou rostlinku.

I při tomto pěstování orchidejí se zavlažování nové rostlinky provádí stejným způsobem, jako zavlažování plně dospělých rostlin. To znamená, že květináč stačí jednou týdně prolít tak, aby voda protekla z květináče do obalu. Pak nechte rostlinu hodinu stát ve vodě. Orchidej si za hodinu zvládne udělat zásobu vody na celý týden. Pokud máte v bytě suchý vzduch, je možné rostlinu rosit vodou z rozprašovače. To lze provádět poměrně často. Orchideje mají rády vysokou vzdušnou vlhkost.