Spousta Čechů má ve své pračce špinavý zásobník na prášek či aviváž. My vám řekneme, jak ho vyčistit.

0
(0)

Tomáš , 04. 10. 2021

Někdy se stane, že si zásobníku u pračky dlouho nevšímáte a potom zjistíte, že je velmi špinavý. Tím, že do něj neustále sypete prací prášek nebo lijete prací gel, se může snadno ušpinit a může to způsobit, že prádlo nebude správně vyprané. Než tedy budete prát, je vhodné zkontrolovat, jestli máte zásobník čistý, abyste prádlo nemuseli prát dvakrát. A my vám také poradíme, jak zásobníky vyčistit pomocí domácích prostředků.

Je nutné zásobník vyčistit po každém praní

Po každém praní je nutné zásobník vyndat, vyčistit a zase ho zandat. Jestli nemáte čas ho vyčistit, nechte ho otevřený, aby uschnul a vyvětral se. Jestli ho ale máte špinavý, budete muset přistoupit k jeho vyčištění. Na tom není nic složitého, stačí k tomu jen několik prostředků, které si s nečistotami snadno poradí. Existuje několik metod čištění zásobníku. Většinou jsou složitější, plast totiž může zreznout a měnit svou barvu.

Mnoho lidí používá k čištění aceton nebo kyselinu octovou. Tím sice vrátila zásobníku jeho původní barvu, ale používání těchto prostředků má i nevýhody – ostrý a nepříjemný zápach octa, kterého se budete těžko zbavovat. Aceton zase může plast rozpustit. Existuje ale prostředek, který je nejen účinný, ale také nemá žádné takové nevýhody – je jím peroxid vodíku.

Peroxid si poradí s mnoha nečistotami

Peroxid vodíku byste doma měli nejen v případě, kdy potřebujete něco vyčistit. Je vhodný na ošetření drobných ranek, používá se také v kosmetickém průmyslu. Poradí si se skvrnami a na rozdíl od acetonu plast vybělí a zároveň ho nebude ničit. Na čištění zásobníku pračky budete potřebovat 50 ml peroxidu vodíku, tři lžíce jedlé sody a mýdlo na praní. A jak tento prostředek použít?

Nejdříve si vezměte plastovou lahev a do ní nalijte peroxid. Poté přidejte jedlou sodu, mýdlo nastrouhejte najemno a přidejte do směsi. Všechno důkladně promíchejte, aby se rozpustilo mýdlo. Výsledkem bude směs, která bude pěnit. Vyndejte zásobník, vložte ho do umyvadla, a pomocí zubního kartáčku naneste směs na povrch zásobníku. Nechte třicet minut působit a každých 5-10 minut rozetřete směs štětcem.

Zásobník nemusíte čistit vůbec, stačí vhodné prostředky na praní

Po půl hodině otřete všechny části zásobníku vlhkou houbou. Na místa, kam se nedostanete houbičkou, použijete zubní kartáček. Tato metoda čištění není složitá, zásobník bude čistý během chvilky a bez velké námahy. Nakonec ho nechte uschnout a zasuňte do pračky. Bude vypadat jako nový. Směs si navíc můžete několik dní uschovat na chladném a temném místě.

Jestli si chcete ušetřit práci s čištěním zásobníků, můžete prací gel nalít do víčka, a i s ním ho vložit přímo do bubnu pračky. Používají se také kapsle, které jsou plné pracího prostředku a zároveň aviváže a také se hází do bubnu. Zásobník tak vůbec nemusíte použít. Na čištění bubnu zase můžete použít ocet, který dezinfikuje a čistí a oblečení tak budete mít pokaždé důkladně vyprané.