Máte ve své pračce také schované toto místo? Tato paní přišla na výborný trik při praní.

0
(0)

Dalibor , 09. 11. 2020

Druhů pracích prostředků určených k praní prádla, a jejich výrobců je na našem trhu téměř nepřeberné množství a každý si může vybrat ten, který mu bude svými vlastnostmi i vůní nejvíce vyhovovat.

Mezi nejzákladnější typy pracích prostředků patří

  • klasický prášek na praní
  • tablety na praní, a
  • gel na praní.

Způsoby dávkování jednotlivých typů pracích prostředků

K dávkování klasického prášku na praní slouží dávkovač, který je přímo součástí každé pračky. Dávkování je na každém balení prášku vždy uvedeno, ale zjednodušeně lze říct, že pokud máte běžně naplněnou pračku a nejedná se o prádlo znečištěné nad obecnou míru, pak by mělo být naprosto dostačující dávkování odpovídající 100 g prášku.

V současné době se však stále větší pozornosti těší koncentrované prací prášky, a to z několika důvodů. Především jsou šetrnější k životnímu prostředí, zaberou v domácnosti méně místa a k úspěšnému vyprání postačí menší dávka než u klasického prášku. Oproti klasickým pracím práškům mívají ty koncentrované navíc často také lepší složení a výsledek praní tak může být dokonce lepší než při použití většího množství tradičního pracího prášku. Pokud opět budeme počítat se situací, že máte běžně naplněnou pračku a nejedná se o prádlo znečištěné nad obecnou míru, postačí vám pouze 80 g koncentrovaného pracího prášku.

Výhodou tablet na praní je jejich jednoduchost, protože spotřebitel nemusí přemýšlet nad velikostí dávky. Pokud jde o umístění tablety, nejčastěji ji lidé vkládají přímo do bubnu pračky k prádlu, ale je možné ji umístit také do dávkovače pračky, což mnoho lidí neví. Tento způsob lze doporučit zejména tehdy, pokud má vaše prádlo skvrny, které chcete účinně vyprat. Pokud je totiž tableta umístěna v dávkovači pračky, dostane se do pracího cyklu rychleji a na skvrny může tak začít prakticky ihned působit.

Také při dávkování pracího gelu je možno využít jak buben pračky, tak také dávkovač, i zde lze doporučit zřejmě méně frekventovaný způsob, a to aplikaci gelu přímo na prádlo v bubnu.

Chyby v množství pracího prostředku

Pokud pracího prostředku použijete výrazně méně, než je předepsáno, nemůžete počítat s dobrým výsledkem, zejména tehdy, pokud je prádlo skutečně znečištěné a jsou na něm skvrny. Pokud byste takto prádlo prali pravidelně, mohlo by dokonce dojít k jeho šednutí a obecně ke zhoršení jeho vzhledu. Rovněž barvy takto ztrácejí na svém jasu.

Pokud naopak dávku pracího prostředku výrazně navýšíte, častým negativním důsledkem bude hromadění prášku v záhybech prádla a nutnost prádlo vyprat znovu. Tento způsob je také nešetrný vzhledem k životnímu prostředí.