Jak spát ve vaší oblíbené poloze, aniž jste si poškodili zdraví

0
(0)

Dalibor , 15. 04. 2020

Lékaři tvrdí, že je to právě vaše spánková poloha, která vám může způsobit problémy se zdravím.

Nicméně na to, abyste si užívali spánek ve vaší oblíbené poloze, nyní nemusíte měnit vaše dosavadní zvyklosti. Jednoduše postačí, pokud uděláte malé změny.

Dnes vám ukážeme, jaké změny to jsou, a to v závislosti na konkrétní spánkové polohy, kterou máte nejraději.

1. Pokud spíte na boku

Vědci zjistili, že celebrospinálna tekutina se zbavuje toxinů mnohem lépe, pokud spíte na boku. Tehdy se výrazně snižuje riziko bolesti hlavy a také riziko rozvoje Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby.

Kromě toho, spaní na boku zmírňuje problémy s pálením žáhy. Negativem této polohy však je, že se zvyšuje tlak na játra (pokud spíte na pravém boku).

Co doporučují lékaři:

a) Na zmírnění trávicích obtíží spěte na levém boku. Zlepší se vám cirkulace krve v břiše a uleví se žaludku i žlučníku.

b) Při problémech s křivou páteří si dejte mezi kolena malý tvrdý polštářek. Ten sníží tlak na obratle. Pod hlavou mějte velký měkký polštář.

c) Při vysokém krevním tlaku a problémech s cirkulací krve se doporučuje spát na pravém boku. Tehdy se sníží tlak na vaše srdce.

2. Pokud spíte na zádech

Spaní na zádech je nejlepší tehdy, pokud máte problémy s páteří a klouby. Tato poloha také předchází pálení žáhy a tvorbě vrásek.

Pokud však máte problémy s nosem, horními dýchacími cestami nebo vysokým krevním tlakem, pak je tato poloha nejhorší.

Co doporučují lékaři:

a) Při chrápání si dejte pod hlavu malý polštář, aby horní cesty dýchací byly co nejvíce uvolněné.

b) Při tečení z nosu použijte několik menších polštářů, kterými si nadzvednete hlavu. To zabrání hlenem, aby uvízly v přínosných dutinách.

Úhel by však neměl být až příliš velký, jinak si můžete poškodit krční páteř.

c) Při bolestech zad a kloubů si dejte malý polštářek pod krk, velký (no plochý) polštář pod kolena a zakroucený ručník pod kříže. Toto rozložení zafixuje páteř do správné polohy a zajistí normální průtok krve.

3. Pokud spíte na břiše

Japonští vědci zjistili, že spaní tváří směrem dolů pomáhá snižovat krevní tlak, zlepšuje trávení a odstraňuje chrápání i pálení žáhy.

Co doporučují lékaři:

a) Pro ochranu páteře před nadměrným krvácením a snížení tlaku v kříži si dejte malý polštářek pod oblast pánve.

Polštář pod hlavou by měl být plochý nebo jej můžete dát úplně pryč, aby netrpěl váš krk.

4. Pokud spíte ve fetální pozici (pozice plodu)

Pozice plodu je taková pozice, kdy máte obě nohy pokrčené v kolenou a přitažené jejich blíže k bradě (jednu více, druhou trošku méně). Je sice pohodlná, ale může ovlivnit vaše zdraví.

Skrčené tělo totiž brání diafragmatická dýchání. To sice zabrání chrápání, ale pokud máte nějaké dýchací potíže, jako například astma, pak byste se této poloze měli raději vyhýbat.

Co doporučují lékaři:

a) Na narovnání páteře se ujistěte, že vaše ruce a nohy jsou ve správné poloze, při které je hrudník volný. Dejte si jeden velký měkký polštář mezi nohy a druhý menší mezi lokty.

Lékaři jsou toho názoru, že nejlepší polštář pod hlavu pro tuto polohu je malý, no nadýchaný, aby dobře podporoval krk.

Jaká je vaše oblíbená spánková poloha? Používáte už některé ze zde uvedených triků?