Návod jak snadno množit túje ve vaší zahradě. Na jaře budete mít nádhernou zahradu.

0
(0)

Dalibor , 06. 01. 2021

Nejste si jistí, jak správně řezat a vysazovat túje? Není to nic těžkého, s těmito radami si dokážete túje namnožit z větviček. Nejideálnějším obdobím je pro množení únor až březen, větvičky ale můžete řezat prakticky kdykoliv během roku kromě letního období. Co budete potřebovat?

  • Zahradnické nůžky
  • Zakořeňovač
  • Směs rašelinové půdy a písku
  • Nádobu s otvory na dně

Vybírejte větvičky z horní části túje

K množení si vyberte velkou a silnou túji. Z horní části stromu odřízněte silnější větvičku dlouhou 10 až 15 centimetrů. Je důležité, aby to byla právě horní větvička, jelikož túje namnožené z bočních větví většinou nebývají rovné a dobře tvarované. Větvičky stříhejte zahradnickými nůžkami a snažte se, aby bylo místo odlomení rovné.

Pokud možno, větev nechte zakořenit ihned po ustřižení. Větve, které necháte několik dní stranou, by mohly zaschnout. Pokud nemáte možnost je zasadit hned, zabalte větvičku v místě řezu do vlhkého hadříku a nechte je na chladném místě. Před zasazením by řízky měly být ošetřené zakořeňovačem neboli kořenovým stimulátorem, který lze zakoupit v obchodech se zahradnickými potřebami.

Rostliny potřebují dostatek tepla

Větvičku navlhčete, ponořte ji do práškového či gelového zakořeňovače, oklepte přebytečný přípravek a vsaďte do nádoby s hlínou. Nejlepší je použít směs rašelinové půdy a písku. Řízky vsazujte do připravených děr, které by měly být asi 2 centimetry hluboké. Nádobu následně zakryjte, např. igelitovým sáčkem, jelikož túje k zakořenění potřebují vlhkost a páru. Řízky takto uchovávejte na světlém a teplém místě.

Půdu zalévejte jen když je suchá, přemokření tújím škodí. Pokud jste prováděli výsadbu více řízků najednou, zhruba po dvou týdnech by měly už být přesazeny do samostatné nádoby, aby měly dostatečný prostor pro vývoj. Doporučuje se túje nechat v nádobách na teplém místě (uvnitř domu, ve skleníku či fóliovníku) po dobu jednoho roku až dvou let a teprve potom je vysadit na určené místo.