Rodově mám problém s "křečákama". Babička mi poradila jak si vyrobit krém, který opravdu pomáhá.

0
(0)

Tomáš , 21. 09. 2021

Trápí vás křečové žíly? Zapomeňte na drahé přípravky z drogerie, které stejně nemají kdovíjaký vliv. Zkuste se raději svěřit do rukou matky přírody. S několika málo ingrediencemi si připravíte uvolňující a léčivý krém, který vám od problémů uleví. Potřebovat budete:

  • 100 ml olivového oleje
  • 3 velké kopřivy
  • 20 g včelího vosku

Jak na to?

Kopřivu použijte raději čerstvou. Při trhání si vezměte rukavice, ať se nepopálíte. Nemusíte se bát, že krém bude po kopřivách štípat, olivový olej tento nepříjemný efekt odstraní. Připravte si vodní lázeň a nechte vodu vřít. Pak do vrchního hrnce s vyšším okrajem přidejte nadrobno nakrájenou kopřivu. Pokud doma máte starý mlýnek na mák, klidně kopřivu rozemelte.

Použijte ideálně mladé a čerstvé výhonky. Kopřivu najdete venku téměř celoročně, ideální doba sběru je ale na jaře, kdy jsou rostlinky ještě velmi mladé. Natrhejte dobře vzrostlé rostliny na louce nebo na okrajích lesa. Vyhněte se místům u silnice, takové kopřivy jsou znečištěné od projíždějících automobilů.

Vosk přidejte podle potřeby

Kopřivu v hrnci zalijte olivovým olejem a mírně zahřívejte. Kopřiva musí být potopená, klidně si pomozte vařečkou. Nechte ji tak minimálně jednu hodinu. Olej nesmí vřít, stačí ho udržovat jen přiměřeně teplý. Když získáte tekutinu tmavě zelené barvy, máte z větší části hotovo a můžete postoupit k dalšímu kroku.

Vezměte filtrační papír nebo tenkou gázu a přefiltrujte olej, aby v něm nezůstaly kousky kopřivy. Znovu přelijte do hrnce nad vodní lázní. Přidejte včelí vosk a zahřívejte, dokud se nerozpustí, poté směs stáhněte z ohně a metličkou míchejte, dokud nebude pouze vlažná. To můžete urychlit vložením hrnce do misky se studenou vodou. Pokud je výsledný krém po vychladnutí příliš tekutý, znovu ho zahřejte a přidejte včelí vosk. Krém není nutné uchovávat v lednici, pokud ale máte citlivou pokožku, chladivá mast jí prospěje.