Jak si vyrobit bezový sirup (přírodní zdroj vitamínů a lek)

0
(0)

Dalibor , 26. 03. 2020

Baza je u mě jeden z nejpoužívanějších léků na chladnější měsíce. Sušené plody rostliny Sambucca nigra (Bez černý) obsahují přirozeně mnoho složek na podporu imunity, u kterých se konkrétně prokázáno, že pomáhají rychleji porazit nachlazení a chřipku.

Dají se použít pro přípravu celé řady léků. Mým oblíbeným je jednoduchý bezový sirup.

Baza: přírodní lék na mírné nachlazení a chřipku?
Rozhodně existuje čas a místo, kdy je třeba využít běžnou medicínu a navštívit lékaře. Naneštěstí však toho není mnoho, co umí konvenční medicína udělat s běžným nachlazením nebo s mírným případem chřipky.

Pokud jste vy nebo vaše dítě měli někdy těžký případ nachlazení nebo chřipky, pak víte, jaké umí být protivné. Zejména pro mámy je hrozné vidět své děti, jak moc jim je špatně a nebýt schopné to napravit.

Naštěstí příroda nabízí některé léky, které, když je užíváte, umí pomoci vyhnout se menším onemocněním a zkrátit dobu jejich trvání.

Bylo prokázáno, že bez černý (Sambucus nigra) pomáhá se tímto onemocněním vyhnout a urychlit zotavení u těch, kteří je již mají. Zjistila jsem také, že zřejmě nabízí i jistou úlevu od problémů během menších onemocnění.

Přínosy bezu
Baza přirozeně obsahuje vitamin A, B a C a stimuluje imunitní systém.

Izraelští vědci zjistili, že složené cukry v baze podporují imunitní systém při potlačování nachlazení a chřipky. Na základě těchto složených cukrů vyvinuli několik receptů, u kterých bylo klinicky prokázáno, že pomáhají zlepšovat všechny druhy nachlazení / chřipky.

Vlastně, Dr. Madeleine Mumcuogluová z Hadassahského zdravotního centra Hebrejské univerzity v Izraeli zjistila, že bezinky zneškodňuje enzym, který viry využívají k proniknutí do zdravých buněk ve sliznici nosu a hrdla.

Při užívání před infekcí infekci zabraňuje. Při užívání po infekci brání šíření viru v dýchacím traktu.

Při klinickém pokusu udávalo 20% účastníků studie výrazné zlepšení do 24 hodin, 70% do 48 hodin a 90% udávalo do 3 dnů úplné vyléčení.

Naopak účastníci užívající placebo, potřebovali na zotavení 6 dní.

Bezový sirup: jak se jednoduše dostat k benefitem
Bezinkový sirup poskytuje koncentrované benefity černého bezu na podporu imunity v skvěle chutnající formě.

Můj domácí recept používá doma připravené bezový koncentrát, společně se zosilňujúcimi rostlinami, jako jsou skořice a zázvor a k tomu pro další nárůst imunity surový med.

Pokud med nepoužíváte, nebo jej používat nemůžete, viz pod receptem navrhované náhrady.

Proč si vyrobit vlastní?
V první řadě, ušetříte spoustu peněz!

Několik přírodních balsových sirupů lze sehnat v obchodech se zdravými potravinami nebo online, ale obvykle v ceně okolo okolo 10 Eur za 100 až 200 gramů.

Tento recept připraví 400 gramů za cenu mnohem nižší a tu chuť budou děti milovat! Také si ho víte plně upravit na základě vašich potřeb a upřednostňovaných chutí.

Přesto, když nejsou k dispozici sušené plody bezu a jste v tísni, existují některé skvělé, předem připravené bezové šťávy a bezový sirup, které fungují stejně dobře (pouze více stojí).

A také, pokud máte náhodou po ruce čerstvé či mražené plody bezu, stačí jen zdvojnásobit množství uvedené v receptu.

Recept na bezový sirup


Jednoduchý recept na chutný bezový sirup, připravený ze sušených plodů bezu, medu a koření na zlepšení imunity.

 

Dá se užívat jako lék, nebo na domácí palačinky či vafle.

Léčivá kúra

Doba příprav: 5 minut

Doba vaření: 1 hodina

Celková doba: 1 hodina 20 minut

Množství: 2 šálky

Ingredience:

  • 3½ šálky vody
  • 2/3 šálku plodů bezu (sušených nebo 1 plus 1/3 hrnku čerstvých či mražených)
  • 2 polévkové lžíce zázvoru (nastrouhaného)
  • 1 čajová lžička skořice
  • ½ čajové lžičky mletého hřebíčku
  • 1 šálek přírodního medu

Postup:


1. Do středně velkého kastrolu nalijte vodu a přidejte základna, zázvor, skořici a hřebíček.

2. Přiveďte k varu a pak přikryjte a nechte bublat asi 45 minut až hodinu, dokud se množství tekutiny nesníží skoro o polovinu.

3. Odstavte z plamene a nechte chladnout, dokud směs nevychladne natolik, že se s ní dá pracovat.

4. Za použití lžíce nebo jiného plochého nářadí plody důkladně popučte.

5. Přes sítko přelijte do zavařovací sklenice nebo do mísy.

6. Použité plody vyhoďte a tekutinu nechte chladnout, dokud nebude vlažná.

7. Když už není horká, přidejte med a dobře promíchejte.

8. Když je med s bezového směsí dobře promíchaný, nalijte sirup do zavařovací sklenice nebo nějaké půllitrové skleněné láhve.

9. Tram-ta-da-dá! Právě jste vyrobili domácí bezový sirup! Skladujte ho v chladničce a denně užívejte pro jeho vlastnosti, zlepšující imunitu. Některé zdroje doporučují pro zlepšení imunity užívat ho jen přes týden a ne o víkendech.


Poznámky


Elektrický tlakový hrnec: Vložte do hrnce všechny ingredience kromě medu, uzavřete víko a manuálně nastavte na 9 minut vysokého tlaku. Vypusťte tlak a napětí. Po vychladnutí na pokojovou teplotu přimíchejte med.

Obvyklá dávka je ½ až 1 čajová lžička pro děti a ½ až 1 polévková lžíce pro dospělé. Když už chřipka zaútočila, užívejte normální dávku každé 2-3 hodiny, namísto jednou denně, dokud nepominou příznaky.

Výživová hodnota
Dávka: 1 čajová lžička

Kalorií: 6 kcal

Sacharidy: 1,7 g

Vláknina: 0,1 g

Cukr: 1,5 g

Dáváte přednost vizuální formě?
Zde je moje minutové instruktážní video:

Jak dlouho vydrží bezový sirup v chladničce?


Krátká odpověď zní, že to záleží na okolnostech. Já jsem zjistila, že uložení hotového sirupu do zavařovacích lahví ještě horka vytváří vzduchotěsný uzávěr a umožňuje mu vydržet v chladničce mnohem déle, až několik měsíců.

Obecně platí, že v lednici vydrží asi dva týdny a já, když ho během té doby nepoužívám, ho obvykle dávám zmrazit. Malé množství také můžete dát zmrazit ve formě ledových kostek a když potřebujete, v malém množství rozmrazit.

Když víte jak, můžete také koncentrát bezinkové šťávy nebo hotový sirup zakonzervovat, čímž velmi prodloužíte trvanlivost.

Mohu sklízet své vlastní bezové plody?


Můžete, ba vlastně si je můžete dokonce pěstovat na vlastním bezový keři, důležité však je ujistit se, že pěstujete tu správnou rostlinu.

 

Také vám při vyhledávání či sklizni bezu doporučuji spolupracovat s místními bylinkáři a dát pozor, abyste sbírali jen plody (stonky a listy mohou být nebezpečné).

Odkud je nejlepší si plody bezu objednat?
Nějaký místní zdroj nemáme, já si je proto vždy objednávám hromadně z nějakého zdroje na internetu (objednávejte včas, protože s příchodem podzimu se vždy utratí!).

Na co se bezový sirup používá?
Naše rodina ho užívá jako preventivní lék, užívaný v množství ½ až 1 čajové lžičky během vrcholící sezóny chřipky a nachlazení.

Když nás postihne nějaké menší onemocnění, dávku zdvoj- až ztrojnásobí, dokud se necítíme lépe.

Jedinečná a komplexní chuť bezu také dělá tento sirup skvělou přísadou v jistých receptech a já dělám bezové panna cotta tím, že v receptech nahradím sladidlo bezovým sirupem.

Kolik ho užívat?
Tato otázka patří vlastně spíše bylinkář nebo naturopatie, ale já osobně jako dospělá užívám 1 čajovou lžičku denně a polovinu té dávky dávám svým dětem.

Během nemoci tuto dávku zdvojnásobím nebo ztrojnásobit.

Existuje nějaká náhrada za med v bezového sirupu?


Někteří lidé raději vůbec nesladí a med se nedoporučuje dětem mladším 1 - 2 roky. Některými jednoduchými náhradami jsou:

  • Namísto medu používejte javorový sirup nebo na živiny bohatou melasu.
  • Vyhněte se sladidlu celkem (Bezovou šťávu tak bude třeba zkonzumovat mnohem rychleji).
  • Pro dospělé vyrobte Bezovou tinkturu. Namísto sladidla smíchejte koncentrovaný bezový sirup se stejnou částí potravinářského alkoholu, například s vodkou nebo brandy. Ta očividně nebude pro děti, je však neprisládzanou možností pro dospělé.

Mohu použít bezové plody v práškové formě?


Já používám práškovou Bezinky tehdy, když nejsou dostupné celé plody. V tomto receptu však namísto 2/3 šálku použijte přibližně ½ šálku.

Mohou se bezové plody použít opakovaně?
Já jejich opětovné použití nedoporučuji. V ideálním případě uvolňuje proces vaření či rašení z balsových plodů mnoho živin.

Existují také nějaké důkazy, že konzumace velkého množství celých plodů může být problematická.

Tento článek po lékařské stránce ověřil dr. Scott Soerries, MD, rodinný lékař a lékařský ředitel společnosti SteadyMD. Ani v tomto případě nejde o osobní lékařskou radu a doporučujeme vám poradit se s lékařem.