Kdo by nechtěl mít pažitku vždy po ruce. Vypěstujte si ji doma klidně na parapetu. Je to jednoduché!

0
(0)

Dalibor , 23. 06. 2021

Pokud chcete pěstovat zelenou cibulku na zahradě, potřebujete k tomu správné půdní podmínky a dostatečnou vláhu. Doma si ovšem její pěstování můžete značně zjednodušit a díky následujícím způsobům ji budete mít připravenou k užitku již za dva týdny.

Jarní cibulku můžete pěstovat mnoha způsoby

Jednou z možností je igelitová taška, ze které vytvoříte mini skleník. Připravte si piliny či toaletní papír. Vložte do tašky, poklaďte cibulkami, nafoukněte a zavažte tašku. Rozvažte, až když zelené výhonky cibulek dosáhnou na vrchol tašky, což by nemělo trvat dlouho.

Cibulky můžete ještě před zasazením namočit na dva dny do vody, kterou dvakrát denně vyměňte. Usnadní to jejich růst. Ten zrychlíte i tím, že vak s cibulkami dáte na tři dny na tmavé a chladné místo – vhodný je sklep. Teprve poté přeneste na parapet. Pokud si zvolíte tuto metodu, cibulky nezalévejte, dokud tašku neotevřete.

Využijte plastovou láhev

Dalším způsobem je pěstování v plastové láhvi. Odřízněte hrdlo a lahev rozkrojte na polovinu. Připravte si podklad – utěrky, piliny a další.

Vyberte malé cibulky, a seřízněte z nich vršky. Cibulky vysaďte do Vámi zvoleného podkladu, jako když je dáváte do půdy a zalijte vodou. Nakonec nasaďte druhý konec lahve a položte na parapet. Po třech týdnech můžete vidět, že zelená cibulka dosahuje až 30 cm, ale neodstraňujte horní část lahve. Zalévejte dle vlhkosti a podmínek, ve kterých cibulka roste.

Obě metody jsou si podobné - v obou případech se pro cibulku vytváří skleníkové podmínky. Musíte ale počítat s tím, že bude nějakou dobu trvat, než vyroste a je dobré se obrnit trpělivostí. Cibulky nebudou hnít a dozajista vyraší. Budete tak mít zelenou cibulku vždy po ruce.