Balkonové okurky snadno a rychle. Nepotřebujete zahrádku, jen substrát a staré PET lahve.

0
(0)

Dalibor , 31. 05. 2021

Pěstování zeleniny nemusí být jen pro ty, kteří mají venku zahrádku. Vypěstovat některé druhy si můžete také doma na parapetu nebo na balkoně. Použít k tomu můžete například plastové lahve, do kterých můžete zasadit nejen okurky, ale také rajčata nebo dokonce jahody. Poté už záleží jen na tom, jestli se o zeleninu zvládnete správně postarat.

Svou úrodu můžete sklízet po celý podzim

Jestli si chcete vypěstovat okurky v domácích podmínkách, můžete to udělat v plastových lahvích. Ukážeme vám postup krok za krokem a díky jednoduchému pěstování si můžete sklízet vlastní zeleninu a podarovat také ostatní. Připravte si:

  • Plastové lahve
  • Kleště
  • Ocelové lano
  • Půdu
  • Popisovač
  • Štěrk

Nejdříve si lahve umyjte, odstraňte etikety a také lepidlo. Můžete si poté lahve popsat fixem nebo si zakoupit samolepky, na které napíšete datum výsadby a jakou zeleninu máte právě v té lahvi. Pomocí značky si následně označte, kde bude díra a vystřihněte z plastové lahve obdélník.

Plastové lahve můžete i zavěsit. V tom případě je nutné vytvořit otvor, ve kterém protáhnete kovový drát a následně zavěste. Dávejte pozor, aby okurky nebyly příliš těžké, plastové lahve se mohou snadno utrhnout. Na dvě lahve udělejte několik vpichů a dno zasypte štěrkem. Jestli je budete mít pověšené, pořiďte si paletu.

Pěstovat v lahvích můžete také bylinky

Rostliny, které mají krátké kořeny, se mohou do lahví vysadit. Můžete vysadit například česnek, který je na pěstování velmi jednoduchý. Zasadit můžete také salát, pokud mu dopřejete pravidelnou zálivku, můžete si ho dopřát každý den. Je nutné mu zajistit v květináči drenáž, aby mohla přebytečná voda odtékat a myslet na to, že vyrostou hodně do šířky, takže je potřeba velká lahev.

Zelenina vyroste během tří týdnů od zasazení. V plastových lahvích můžete pěstovat již zmíněné jahody. Existuje několik odrůd, které se začaly pěstovat na balkonech a terasách, stačí jen dostatek vody, světla a kvalitní půda. Když je budete pěstovat takto doma, snížíte riziko napadení škůdci a nebudete je muset ani stříkat, takže budou stoprocentně přírodní.

Na okurky si připravte půdu předem

Dávejte si pozor, abyste do plastových lahví vždy vložili správné množství semen. Pokud kořeny rostlin nebudou mít dostatek místa, úroda se nepovede a vám zbydou oči pro pláč. Čerstvé okurky můžete pěstovat doma, stačí si připravit porézní půdu, kterou zakoupíte v obchodě. Na okurky použijte velké lahve, nejlépe 5 litrové. Část nádoby zasypte půdou a vložte semena. Při péči o okurky dbejte na to, že potřebují stejné množství vody, vlhka a tepla, jako skleníkové okurky.

Díky našemu postupu se můžete radovat z vlastní zahrádky, kterou si můžete udělat na malém prostoru na balkoně. Kdykoliv budete mít chuť, můžete si natrhat jahody, okurky i rajčata, do malých lahví si můžete zasadit bylinky, které se hodí do omáček, polévek nebo salátů.