Náš známý opravář Pepa nám poradil co bychom měli pračce dát, aby nám vydržela dlouhá léta.

0
(0)

Jan , 02. 06. 2021

V dnešní době si už neumíme představit život bez automatické pračky. Stačí vložit oblečení do bubnu pračky, zmáčknout tlačítko programu, na který chceme prát, a nakonec prádlo jen vyndáme z pračky a pověsíme na sušák. Pokud ale chcete, aby vám pračka fungovala dlouhá léta, je nutné zavést nutná opatření a o pračku se starat.

Většina opravářů řeší hlavně vodní kámen a nečistoty

Pokud se stane, že musíte zavolat opraváře, určitě vám poradí tipy, jak se o pračku starat. Zakoupit si můžete různé prostředky v obchodech, které zaručují, že pračku dokonale vyčistí. Poradit si ale můžete také s domácími přípravky, které najdete doma a ušetříte spoustu peněz. Navíc nejsou chemicky vylepšené, takže ušetříte také zdraví a pokud máte doma alergika, můžete mu přírodními metodami výrazně zlepšit zdraví.

Mezi nejčastější příčiny rozbití pračky patří velká vrstva vodního kamene a dalších usazenin, které se nacházejí v bubnu a na topných článcích. Problémem může být také zanesený filtr. Na vodní kámen přitom můžete vyzrát. Důležité je sledovat, jestli je s každým praním prádlo opravdu čisté a voňavé. Trubkový ohřívač ohřívá vodu v bubnu pračky, ale pokud množství vodního kamene překoná určitou hranici, může se ohřívač zaseknout a nebude dobře fungovat.

Jednoduché metody na čištění pračky

Opraváři dávají přednost spíše chemickým prostředkům, někteří ale doporučí domácí přísady. Jednou z nich je kyselina citronová. Je skvělým prostředkem na čištění různých druhů usazenin. Záleží na tom, jak velkou máte pračku, na objem pět litrů postačí 100–120 g kyseliny. Tu nasypte do komory na prací prášek a dejte prát na 60 stupňů alespoň na jednu hodinu. Kromě toho, že vyčistíte ohřívač vody, touto metodou zbavíte vodního kamene také buben pračky.

Pomoci může také kuchyňský ocet. Nalijte do komory na prášek asi 250 ml 9 % octa. Ten dokáže rychle pračku zbavit nečistit, ale pozor si dávejte na hadice a těsnění, které může ocet poškodit. V tom případě zvolte raději kyselinu citronovou. Ta dokonce změkčí vodu, stejně jako jedlá soda. Odstraní nežádoucí pachy, a také zpomalí vznik vodního kamene a usazenin.

Pračka, to není jen buben a komora na prášek

Vyčistit musíte také filtr pračky, který se snadno znečistí. V něm se totiž udrží nečistoty jako mince, kamínky nebo další věci, které jste nechali v kapsách. Stačí jen otevřít víčko a uniknout může více jak litr vody. Následně odmontujte vnitřní víko a samotný filtr vyndejte a propláchněte pod vodou. Pokud máte starší zubní kartáček, můžete ho na čištění využít. Nakonec ho vraťte zpátky do pračky. Filtr byste měli čistit pravidelně jednou za měsíc, v závislosti na počtu použití pračky.

I zásobník na prací prášek a aviváž se musí pravidelně čistit

Pokud tedy nepoužíváte tablety, které házíte přímo do bubnu pračky. Ten můžete také z pračky vyndat, vložit do vody společně se Savem a nechat několik hodin působit. Nakonec opláchněte a zásobník vraťte do pračky. I gumové těsnění je nutné občas vyčistit, protože se usazeniny a nečistoty mohou dostat zpátky na oblečení. Stačí navlhčit starý ručník ve vodě s bělidlem a otřít veškeré gumové povrchy.