Jak si připravit domácí meruňkový džem bez použití chemie? Postačí vám se držet tohoto postupu!

0
(0)

Dalibor , 02. 06. 2021

Připravte si na zimu pořádnou zásobu džemu nejen z meruněk, ale recept se bude hodit také na další ovoce. Výhodou jen, že nebude potřebovat žádnou chemii ani želírovací cukr a džem bude chutnat skvěle. Džemy se hodí nejen do dezertů, ale použít je můžete do palačinek nebo si je namazat na čerstvý rohlík.

Domácí džem nenahradí žádný kupovaný, jejich chuť je výrazně jiná

Z následujícího množství surovin si připravíte 15 malých sklenic džemu a jednu větší. Záleží ale na velikost sklenic, které použijete. Džem se hodí také jako doma vyrobený dárek, který jistě potěší. Připravte si:

  • 3 500 g meruněk
  • 2 000 g cukru
  • Kyselinu citronovou

Nejdříve si meruňky omyjte, vypeckujte a zbavte hnědých částí, které se do džemu vůbec nehodí. Část připravených meruněk dejte do hrnce, zasypte cukrem, dejte další vrstvu meruněk a cukr. Nechte takto stát do druhého dne na chladném místě. Další den meruňky malinko rozmačkejte, jako když šťoucháte brambory, dejte na sporák a vařte za stálého míchání.

Do meruněk s cukrem přidejte jen kyselinu a máte hotovo

Až uvidíte, že džem začíná houstnout, přidejte podle vaší chuti kyselinu citronovou, dobře všechno promíchejte a udělejte zkoušku tuhosti – na menší talířek dejte džem a chvíli počkejte, jestli je tuhý dostatečně. Horkým džemem naplňte lahve a sterilujte jen 10-15 minut do té doby, aby dobře těsnilo víčko. Více džem nepotřebuje a máte hotovo! Na tomto receptu opravdu není nic těžkého a zvládne ho každý.

Kromě meruněk můžete samozřejmě použít například broskve nebo jahody. Na džem se hodí také lesní ovoce nebo můžete vyzkoušet naložit také exotičtější druhy ovoce. Budou se hodit na koláče, do dortů jako spojovací vrstva, děti je milují na palačinkách nebo opečeném toastu. S hezkou stužkou a pěknou samolepkou označující druh džemu pak můžete vlastnoruční výrobek darovat jako poděkování nebo jako milý dárek k jmeninám.