Každý rok mi minimálně jedna túje uschnula. Pak mi ale soused poradil tento prostředek a moje stromky jsou opět krásné.

0
(0)

Dalibor , 04. 05. 2021

Problém parných letních dní, který poslední dobou nastává, se zejména projevuje na rostlinách, které vyžadují hodně vody. A právě túje patří mezi takovéto rostliny. Období sucha se na nich projevuje zejména vizuálními změnami, které nejsou pro oko nijak pohledné. První, čeho si pěstitel může všimnout, jsou zejména žluté větve, které později schnou. Získávají tak nevzhlednou rezavou barvu. Tyto větve jsou na dotek úplně suché. Túji v takovémto stavu nemusíte hned kácet a likvidovat. Existuje i šetrnější cesta, jak si s nimi poradit. Dokonce jim můžete i zachránit život. Stačí jen vědět, jak na to. Pro dokonalý vzhled tújí je klíčové období těsně po zimě.

Proč túje schnou

Suché části tújí spatříme nejvíce hned po zimě, v únoru či březnu, kdy se rostlinky probouzejí z období vegetace do období svého růstu. Pokud najdete jen hnědé a uschlé některé větve, máte velkou šanci rostlinu zachránit. Prví sluneční paprsky nejsou nebezpečné jen pro lidi, které s oblibou pálí, ale i pro větve tújí. Právě první sluneční svit je příčinou těchto problémů. Pokud se na zemi lesknou ještě poslední zbytky sněhu a do toho pere jarní sluníčko, může to být pro túji vražednou kombinací. Lesk a odraz slunce ze sněhové peřiny ještě zesiluje problém který může jarní slunce zapříčinit. Jak tedy túje správně bránit?

Jak se těmto problémům vyhnout

Těmto problémům je poměrně snadné se vyhnout. Pokud je to ve vašich silách, ostříhejte ošklivé větve již na podzim. Zbytek túje zabalte nejlépe do průhledného igelitu, do kterého uděláte pár děr pro proudění vzduchu. Pokud už podzim minul a vy nemáte šanci svou chybu z podzimu napravit, nezoufejte. I tak je možné všechno dohnat. V únoru zatemněte túji tak, aby ji první jarní paprsky neměly šanci spálit. Túji v únoru ale zatemňujte pouze v situaci, kdy se na zemi ještě nachází sníh. Pokud je země bez sněhu, není důvod rostlinu zatemňovat. Jak sníh roztaje, túji vysvoboďte a nechte ji užívat sluníčka.