Rada dobrého chiropraktika na ztuhlou krční páteř a hrb na zádech. Nečekejte a zkuste to také.

0
(0)

Dalibor , 01. 09. 2020

Možných příčin ztuhlosti krční páteře je více, u někoho se může jednat o jedinou příčinu, u někoho může být tento nežádoucí a bolestivý stav způsobený i kombinací několika příčin, mezi které patří zejména

  • časté nesprávné držení těla
  • nadváha nebo dokonce obezita
  • hromadění solí v těle, nebo
  • nežádoucí působení hormonů.

Ztuhlá krční páteř je nejen omezující a bolestivá, ale bývá také často spojena s poruchami krevního oběhu.

Prevence nade vše

Všem těmto negativním jevům lze předejít tím, že budete dbát o svou celkovou fyzickou kondici, nebudete setrvávat po příliš dlouhou dobu ve stejné pozici, budete dbát o správnou výživu a také vhodnou polohu při spánku, kdy by hlava a páteř neměly být pod velkým úhlem. Doporučit lze také zdravotní matraci a polštář. 

Pokud vás problémy s krční páteří a ztuhlým svalstvem v této oblasti přece jen trápí, pomoci vám může masáž a vhodná příprava na ni.

Než začnete s vlastní masáží

Abyste zvýšili účinky masáže, dopřejte tělu koupel, která ho prohřejí a uvolní. Teplou vodu je vhodné kombinovat například s jedlou sodou nebo heřmánkem. V lékárně si můžete koupit sušené květy heřmánku, svařit je podle návodu a přecedit. Získaný výluh potom nalijte do vany s teplou vodou. Použít můžete také samozřejmě vhodné koupelové soli, například himalájskou nebo karlovarskou.

Koupel můžete také nahradit tím, že si do připraveného roztoku vody se sodou, heřmánkem nebo oblíbenou koupelovou solí namočíte pouze ručník a alespoň po dobu 15 minut jej budete držet na krku, abyste jej takto uvolnili.

Masáž a cvičení

Pokud máte tu možnost, je vždy lepší svěřit se do rukou odborníka, tedy maséra nebo fyzioterapeuta, který může lokalizovat hlavní ohnisko vašich potíží a zaměřit se na ně. Výhodou návštěvy u specialisty je také to, že může použít různé techniky a zvýšit tak účinnost masáže.

Pokud však tuto možnost nemáte nebo dáváte přednost takzvané automasáži, je důležité nejprve dodržet výše uvedené doporučení spočívající v prohřátí problematické oblasti. Poté se snažte krční svalstvo uvolnit pomocí kruhových pohybů.

Masáž je samozřejmě nejúčinnější tehdy, když ji zkombinujete také s patřičným cvičením krční páteře, prováděným nejlépe vestoje. Hlavu držte rovně a dívejte se před sebe a střídavě ji sklánějte na hrudník a vracejte do původní polohy. V rámci dalšího cviku hlavu otáčejte střídavě doleva a doprava, ale neměňte pozici těla. Dalším doporučeným cvikem je dívat se stále dopředu a hlavu sklánět střídavě k levému a pravému rameni.