Jak se zbavit tuku podle místa jeho uložení na těle

0
(0)

Dalibor , 15. 02. 2020

Nadváha patří mezi nejpalčivější problémy dnešní doby. Její příčiny bývají různé a proto i způsoby, jak k ní přistupovat, bývají odlišné.

V případě, že zvolíte špatnou strategii, nemusí vám proto vždy přinést požadovaný výsledek.


Studie zkoumající druhy obezity


Nedávná studie provedená organizací Yorkshire Health zkoumala 4000 lidí s nadváhou, jejichž rozdělila do následujících skupin:

1. Mladé a zdravé ženy - tyto ženy neměly nějaké výrazné zdravotní potíže jako například cukrovka typu 2 či jiná onemocnění spojované s nadváhou.

2. Muži alkoholici - muži s nadváhou bez zdravotních problémů vyplývajících z jejich nadměrné tělesné váhy, kteří však pili nadměrné množství alkoholu.

3. Nešťastní lidé středního věku - obvykle ženy, které trpěly nějakými psychickými problémy.

4. Bohatší zdraví senioři - lidé se obvykle optimálním zdravím, kteří však měli zvýšenou konzumaci alkoholu a vysoký krevní tlak.

5. Fyzicky nemocní, no šťastní senioři - starší lidé v dobrém duševním rozpoložení, kteří však trpěli chronickými onemocněními jako například osteoporóza.

6. Chudí a nemocní lidé - obvykle chudí lidé, které navíc trápil větší počet chronických chorob.


Významem této studie bylo, že výzkumníci vzali v úvahu řadu faktorů, což výrazně napomáhá řešení problémů s obezitou.

Typy rozložení tuku na těle


Existují dva základní typy rozložení tuku na těle.

Android rozložení tuku je takové, které je typické spíše pro muže. Jde o "čéškový" tvar těla, při kterém je obvod v pase větší než na bocích.

Gynoidné rozložení tuku je zase takové, které je více typické pro ženy. Říká se mu také "hruškovitý" tvar těla, při kterém obvod v bocích je větší než v obvod v pase.

Druhy tuku a jak je odstranit


Nyní se pojďme podívat na to, jak odstraňovat tuk v závislosti na tom, na kterém místě na těle se nachází.

Zde je 6 druhů tělesného tuku a způsoby, jak se jich nejlépe zbavit:


1. Tuk ve vrchní části těla (androidní)
Do této skupiny patří obvykle lidé, kteří hodně jedí a mají málo fyzického pohybu. Pokud se vás to týká, pak omezte příjem sladkostí a cvičte alespoň 30 minut denně.

2. Tuk soustředěný kolem pasu (androidní)
Extra tuk v oblasti pasu se často vyskytuje v důsledku deprese, stresu a úzkosti. Proto byste měli vyzkoušet nějaké relaxační techniky (dýchání, meditace) a cvičení.

3. Tuk v bocích, na zadku a stehnech (gynoidní)
Tento druh tuku se týká převážně žen. Vyzkoušejte cviky na nohy kombinované s kardio cvičeními.

4. Tuk způsobující vyduté břicho (androidní)
Tuk soustředěný na břiše bývá často důsledkem nadměrné konzumace alkoholu a špatného dýchání. Omezte proto jeho příjem a vyzkoušejte dechová cvičení. Nezaškodí ani procvičení celého těla.

5. Tuk na nohách (gynoidní)
Tento druh tuku postihuje převážně těhotné ženy, kterým kromě toho často otékají nohy. Vyzkoušejte vodní aerobik zaměřený na snížení tlaku v nohách a kloubech. Prožijte také nějaký čas během dne s nohama vyloženými vzhůru.

 

6. Tuk na břiše a zádech (androidní)


Hlavním viníkem pro tento druh tuku bývá nedostatek tělesné aktivity. Musíte začít více cvičit a regulovat hladinu svého krevního cukru. Snažte se také zmenšit velikost porcí jídel, které v průběhu dne konzumujete.

Závěr


V případě, že se vám ani navzdory zde uvedeným doporučením nedaří zhubnout, zkontrolujte si, zda vaše nadváha nevyplývá z geneticky nebo hormonální nerovnováhy.

V takovém případě je nejlepší se poradit s výživovým poradcem nebo lékařem dietologem, který vám pomůže váš problém vyřešit.

👍 Tento návod je užitečný