Slimáci nám každý rok sežrali velké množství zeleniny. Pak ale můj manžel přišel s dokonalým nápadem jak se jich zbavit.

0
(0)

Dalibor , 02. 06. 2021

Okousané listy salátů a zničená zelenina – to může být pohled zahrádkáře na jeho úrodu po nájezdu slimáků. Ti přicházejí hlavně po deštivých dnech. Dokážou zničit celou úrodu klidně za jedinou noc, jsou nenažraní a přicházejí ve velkých počtech. Nejvíce si pochutnávají na různých druzích salátů.

Slimáci nepohrdnou mrkví ani bramborami

Slimáci milují hlavně saláty, ale rozhodně jim neublíží ani brukvovitá zelenina. Klidně se pustí také do jahod nebo jiného ovoce, pokud mají hlad. Jak se proti nim bránit, aby vám už na zahradu nechodili a neničili úrodu? Největším nepřítelem slimáků je sucho. Proto je dobré nechat zalévání zahrady na večer nebo to udělejte brzy ráno. Vodu lijte přímo ke kořenům, aby nebyla na povrchu a slimáci neměli tendence za ní lézt.

Jejich přirozeným nepřítelem jsou šneci. Živí se vajíčky slimáků a mohou vám tak při odstraňování slimáků velmi pomoci, i když si také občas na salátu pochutnají. Proti slimákům můžete bojovat také obyčejným popelem ze dřeva. Jestli máte dům, ve kterém topíte v krbu dřevem, popel si odkládejte například do plechového kbelíku. V zahradě je pak můžete použít právě proti škůdcům, slimáci popel nesnesou.

Zkuste použít past ve formě piva

Možná vám bude líto tohoto lahodného moku, ale milují ho také slimáci. Pokud si připravíte misku, nejlépe mělkou, plnou piva a postavíte ji na místo, kde si myslíte, že se slimáci vyskytují nejčastěji, kvasnice piva je přitáhnou jako magnet. Dostanou se do misky, ale už jim to nepůjde zpátky. Pivo v misce vyměňte každé dva dny nebo podle potřeba, určitě v nich najdete každý den několik kousků slimáků.

Slimáci nemají rádi vůni česneku, stejně jako mšice nebo další hmyz. Pokud si připravíte postřik z této zeleniny, můžete nad slimáky dlouhodobě vyhrát. Do litru vroucí vody dejte čtyři velké stroužky česneku, nechte 5 minut vařit, a nakonec stroužky vyndejte. Počkejte na vychladnutí, nalijte roztok do rozprašovače a můžete jím nastříkat půdu okolo rostlin. Uvidíte, že se tomuto prostoru slimáci vyhnou.

Nemusíte chodit pro jedy do obchodu

Jestli chcete slimáky jen vyhnat, ale nechcete je zabíjet, nemusíte chodit do obchodů pro chemické granule nebo jiné postřiky. Jako rychlou pomoc můžete použít klasickou mletou kávu, kterou nasypte okolo zeleniny, kterou chcete chránit. Mezi další metody, jak na slimáky vyzrát, patří hrubozrnná sůl, kterou smíchejte s popelem z cigaret.

Nadrťte si také vaječné skořápky, které promíchejte s již zmíněnou kávou. Působí jako hnojivo a funguje skvěle jako odpuzovač nejen slimáků, ale také mravenců. Můžete zkusit také ovesné vločky, které jen nasypte kolem zeleniny a ovoce, pokud se do nich slimák pustí, v jeho trávicím systému dojde k nabobtnání vloček. Jako jed bude působit káva, kterou nalijte na obyčejné piliny. Místo misek s pivem můžete použít také plastové lahve, do kterých pivo nalijte a poté už jen čekáte, až se slimáci utopí. Můžete je pak vylít na místo, kde si na nich pochutnají jiná zvířata.