Staré pánve jsem už chtěla vyhodil, ale pak jsem na internetu našla návod, jak se usazenin zbavit.

0
(0)

Dalibor , 04. 06. 2021

Pánvička nejspíš nechybí v žádné domácnosti. Dají se na ní rychle a snadno připravit chutné pokrmy. Bohužel se ale častým používáním rychle opotřebovávají a po nějaké době už je obtížné mastné usazeniny dostat pryč. Napálená mastnota pak ulpívá i na dalších připravovaných pokrmech a zejména pokud hostíme návštěvu, není to nic příjemného.

Jednoduchý recept

Pokud se chcete zbavit napálené mastnoty na pánvi, vyzkoušejte osvědčený recept. Za pár chvil bude pánev vypadat opět jako nová i bez toho, abyste ji museli složitě drhnout a čelit tak nepříjemnému poškrábání povrchu. Pánev bude vypadat opět jako nová. Budete potřebovat:

  • Prášek do pečiva nebo jedlou sodu
  • 9% ocet

Postavte pánev na stůl nebo na kuchyňskou linku, nasypte dovnitř po celém povrchu prášek do pečiva nebo jedlou sodu a jemně promněte vlhkou houbičkou, aby se prášek dostal opravdu všude. Pak do pánve nalijte trochu octa. Kyselý ocet bude se zásaditou přísadou reagovat šuměním, které odlepí nečistoty z pánve. Nechte pár minut působit.

Pomůže i cola

Pak pánev otřete houbičkou. Uvidíte, jak mastnota mizí a nečistoty jdou snadno otřít. Opláchněte pánev pod tekoucí vodou. Pokud s výsledkem nejste zcela spokojení, opakujte celý postup ještě jednou. Pokud nemáte po ruce jedlou sodu, napusťte pánev horkou vodou a vhoďte do ní šumivou tabletu. Nechte chvíli působit a poté houbičkou odmočenou špínu umyjte.

Pánev dokáže vyčistit také cola. Ačkoliv se nejedná o nejlepší nápoj na pití, s úklidem nám pomůže bravurně. Zkuste ji nalít do špinavé pánve a hodinu počkat. Pak tekutinu z pánve vylijte a vlhkou houbičkou otřete nečistoty. Budete překvapení, jak snadno to půjde. Na závěr můžete ještě pánev přetřít kečupem. Ten sice sám o sobě mastnotu neodstraní, ale dokáže pánev vyleštit. Stačí ho nechat chvíli působit a poté setřít papírovou utěrkou.