Jak se zbavit hemoroidů pomocí domácích prostředků? Pomůže kombinace heřmánku a medu!

0
(0)

Tomáš , 09. 08. 2021

Na hemoroidy se sice neumírá, ale patří mezi velmi bolestivé a obtěžující onemocnění, které vzniká abnormální dilatací žil nebo při žilním zánětu konečníku. Hemoroidy provází nepříjemné svědění, krvácení při vykonávání potřeby a intenzivní bolesti při déletrvajícím stání nebo naopak sezení. Při rozšíření hemoroidálních uzlíků může lékař doporučit miniinvazivní zákrok pro jejich odstranění. Při počátečních potížích lze zmírnit bolesti a potíže pomocí běžných domácích prostředků.

Co jsou hemoroidy?

Hemoroidy jsou zanícené žíly v konečníku, které provází otok. Pomocí žil konečníku dochází k vyživování tkání v okolí análního otvoru a podílejí se na fungování svěračů a na vylučování stolice. V důsledku namáhání nebo zvýšeného tlaku se žíly mohou roztáhnout a vytvořit uvnitř konečníku uzlíky, těmto hemoroidům se říká vnitřní, nebo naopak mohou vyhřeznout, takové se označují jako vnější.

Rizikové faktory pro vznik hemoroidů

Co vede k rozšíření cév v oblasti konečníku a vzniku hemoroidů? Podle odborníků jsou zásadními rizikovými faktory rodinná anamnéza, nadváha nebo obezita, sedavý životní styl, jídelníček obsahující příliš koření a látek způsobujících záněty sliznice střev a konečníku. K rozvinutí hemoroidů může dojít vlivem intenzivní fyzické námahy, při sportu a jízdě na kole nebo koni. Často dochází k vyhřeznutí při těhotenství nebo po porodu, při trávicích obtížích, úporných průjmech a zácpách, vinou přílišné konzumace alkoholu nebo při časté dehydrataci organismu.

Jak poznat hemoroidy?

Uzlovité rozšíření žil v oblasti konečníku je časté, v životě potrápí každého druhého. Při vnitřních hemoroidech dochází ke krvácení při utírání toaletním papírem nebo se může objevit krev na spodním prádle. Občas se objevuje hlenovitý sekret nebo fekální inkontinence. Naopak u vnějších hemoroidů je typické svědění a pálení, bolestivé uzlíky mohou mít nafialovělou barvu a hrozí riziko infekce při prasknutí.

Domácí lék na hemoroidy

Při výše uvedených obtížích si lze jednoduše doma vyrobit léčivý přípravek, na který budete potřebovat:

  • 250 ml oleje z pšeničných klíčků,
  • 10 g sušeného heřmánku,
  • okvětní lístky ze 2 růží,
  • 20 g lanolinu,
  • 20 g bio medu.

Do hrnce dejte všechny ingredience kromě medu, zahřívejte po dobu několika minut, poté nechte zchladnout a přefiltrujte přes plátýnko. Poté přidejte med a směs promíchejte, vlijte do tvořítka na led a uložte do mrazničky. V případě bolestí přiložte kostku na danou oblast a ponechte tak dlouho, dokud nepocítíte úlevu. Přikládejte kostky několikrát denně po dobu jednoho týdne, aby se hemoroidy zahojily.

Účinky léčivých látek

  • Heřmánek má protizánětlivé a uklidňující účinky, napomáhá snížení zánětu, zastavuje krvácení a efektivně hojí postižené sliznice.
  • Olej z pšeničných klíčků lze zakoupit ve specializovaných obchodech, obsahuje vitamín E a má silné antioxidační účinky, pomáhá se vstřebáváním sraženin.
  • Lanolin je vyčištěný tuk z ovčí vlny, tato nažloutlá látka má obdobné vlastnosti jako lidský kožní maz, proto zvláčňuje, uklidňuje a regeneruje poškozenou rektální a anální sliznici. Chrání před podrážděním a pomáhá zvlhčit danou oblast.
  • Med má silné protizánětlivé a regenerační účinky, umí hojit rány a při hemoroidech pomáhá snížit vzniklý zánět, napomáhá obnovit anální sliznici a urychluje hojení.  
  • Chlad funguje jako anestetikum a analgetikum, pomáhá snížit otok a efektivně snižuje akutní bolest.