10 věcí, které vám dokáží výrazně prodloužit život

0
(0)

Dalibor , 15. 02. 2020

O mladistvý vzhled, vitalitu a dlouhý, úspěšný život se lidstvo snaží od počátků své historie. A nyní se zdá, že vědci objevili jeden z klíčů k tomu, jak kolo času vrátit zpět.

Výzkumníci z Arizona State University a Texas A & M University dospěli u rostlinné DNA k přelomovému objevu, který by mohl vést k úplnému zastavení rakoviny a zpomalení procesu stárnutí, uvádí pobočka ABC News, ABC 15 Arizona.


 Výzkum se týká telomerázy, enzymu vytvářejícího DNA telomer, o kterých bylo prokázáno, že hrají roli v procesu stárnutí. Když se vaše telomery prodlužují, chrání vaše buňky před stárnutím.

 

Učte se od odborníků: Stoletá prozrazují svá tajemství


Přestože jsou přímé využití studie pro lidské zdraví ještě vzdálené, podle jednoho z jejích spoluautorů je celá řada věcí, které pro zlepšení délky svého zdravého života můžete dělat už teď.

V rozhovorech a průzkumech prováděných s lidmi, kteří se dožili sto let, se při vysvětlování důvodů, proč žijí tak dlouho, opětovně vynořovaly určitá témata.

Mezi 10 nejobvyklejších důvodů, které udávaly pro své dlouhé životy, patřily:

  • zachovávání si pozitivního přístupu
  • provádění nenáročných cvičení, jako jsou chůze, práce v zahradě, plavání, atd.
  • nezávislý život
  • okruh přátel
  • víra / spiritualita
  • konzumace dobré stravy
  • zdravý život (nekouřit, ani nadměrně nepít)
  • rodina, se kterou se stýkají
  • narození se s "dobrými" geny
  • zůstat mentálně aktivní a stále se učit

Stoletých lidé jsou dnes nejrychleji rostoucím segmentem populace. Jejich počty se každé desetiletí zdvojnásobují; očekává se, že do roku 2050 přesáhne počet lidí, kteří dosáhli metu sto let, 0,3% populace.

Stoletých mají o 60% nižší míru srdečních onemocnění, mrtvic a vysokého krevního tlaku, přesto zůstávají vědecké vysvětlení jejich zdraví a dlouhověkosti nedefinovatelné.

Jako skupina jsou šťastní a optimističtí a mají extrémně nízkou míru depresí a jiných psychických problémů, což naznačuje, že možná žijí déle díky uchovávání si správného přístupu.

Naděje a pozitivita ovlivňují srdce


Mezi srdečním a duševním zdravím existují znepokojující souvislosti. Neléčená deprese či úzkostná porucha, například zvyšují vaše šance na infarkt či vznik srdečního onemocnění.

Hlavním viníkem jsou opět stresové hormony.

Podle Julie Boehmovej, autorky dřívějších studií z Harvardu, zaměřujících se na optimismus a kardiovaskulární onemocnění:

"Absence negativního není totéž jako přítomnost pozitivního.

Zjistili jsme, že faktory jako optimismus, spokojenost se životem a štěstí souvisí se sníženým rizikem kardiovaskulárních onemocnění bez ohledu na faktory, jakými jsou věk dané osoby, sociálně-ekonomické postavení, kouření nebo tělesná hmotnost. "

Autor jedné pozdější studie Eric Kim pro The Harvard Gazette řekl:

"Zatímco většina snah lékařů a veřejného zdravotnictví se dnes zaměřuje na omezení rizikových faktorů onemocnění, stále více důkazů hovoří o tom, že rozdíl může vytvářet i zvyšování psychické pružnosti.


Naše nové zjištění naznačují, že bychom se měli snažit posilovat optimismus, o němž se ukázalo, že souvisí se zdravějším chováním a zdravějšími způsoby zvládání životních výzev. "

Důležitost hlubokého spánku


Dobře se vyspat je důležité jak pro duševní, tak pro fyzické zdraví. Příliš mnoho i příliš málo spánku může vést k problémům s metabolismem a také ke změnám nálady a vaší schopnosti soustředit se.

Váš cirkadiánní rytmus, který má vliv na váš cyklus spánku a bdělosti, má mimo jiné dopady na váš mozek, tělesnou teplotu, hormony a regeneraci buněk.

"Nepravidelné rytmy souvisely s různými chronickými zdravotními stavy, jako jsou poruchy spánku, obezita, cukrovka, deprese, bipolární porucha osobnosti a sezónní afektivní porucha," říkají vědci z Národního institutu všeobecného lékařství.

Italští výzkumníci zjistili, že vymazání konkrétního genu souvisejícího se stárnutím má vliv i na homeostázu glukózy.

Podle jejich článku zveřejněného v časopise Glia má "narušení cirkadiánního rytmu u lidí silný souvislost s nevyváženým metabolismem a zkrácenou délkou života".

Vaším cirkadiánní rytmem se řídí i telomery a činnost telomerázy, což dělá patřičný spánek důležitou součástí dlouhověkosti.

Ve studii z roku 2007 provedené na 21 268 dospělých dvojčatech finští výzkumníci zjistili, že dospělí, kteří spali v noci více než osm nebo méně než sedm hodin, měli zvýšené riziko úmrtí.

Samozřejmě, důležitá je nejen kvantita, ale i kvalita vašeho spánku. Dobrý a kvalitní spánek v přiměřeném množství může zlepšit to, jak smýšlíte a adaptovat vás na požadavky doby a změny během dne.

Existuje důkaz, že klidná mysl a aktivní tělo jsou dvě důležité ingredience dlouhověkosti.

Bylo prokázáno, že meditační technika, známá jako "bdělost (sati)", má blahodárný účinek na genovou expresi.

Podle článku v časopise Brain, Behavior and Immunity se také zjistilo, že meditace má vliv na enzym telomerázy, který podle některých výzkumníků hraje aktivní roli v procesu stárnutí.

Po odpočinku si nezapomeňte doplnit palivo

Kromě toho existuje mnoho dalších strategií, které můžete zahrnout na zlepšení svého zdraví a prodloužení života. Abyste žili déle, potřebujete neutralizovat s věkem související postupné ubývání svalové hmoty, a to zvýšeným příjmem bílkovin.

Starší lidé, kulturisté a vytrvalostní sportovci mají obvykle vyšší nároky na bílkoviny, než je běžné pro jejich věkovou skupinu.

Důležité je také střídat cykly vysokého a nízkého příjmu bílkovin. Ideální je kombinovat vysazení bílkovin s časově omezeným jedením (například jen mezi 11:00 až 17:00 hodinou), po kterém během dní zaměřených na rozvoj síly následuje zvýšený příjem bílkovin.

Ideální je zřejmě každodenní hladovka v trvání 16 až 20 hodin, neboť vašemu tělu umožňuje důkladněji se zbavovat zásob glykogenu ve vaší játrech.

K přínosem hladovky patří potlačování "savčího cíle rapamycinu" (mTOR) a aktivace autofágie, které obě hrají rozhodující role v prevenci onemocnění a dlouhověkosti.


Uděláte také moudře, když se vyhnete jedení dvě až tři hodiny před spaním, neboť jedení pozdě večer vám sníží hladinu nikotinamidadenindinukleotid (NAD +), velmi důležitého pro zdraví a dlouhověkost.

 

Pozdní večerní jedení se vám také může postarat o nechtěné kilogramy, protože nadbytečné kalorie se nespálí, ale uloží se jako tuk.

 

Předcházení kognitivnímu úpadku


Je přirozené, že když budete déle žít, budete chtít být po zbytek života zdraví a k tomu patří i udržení si vaší kognitivní funkce.

Ke konkrétním živinám, které mohou pomoci předcházet demenci a kognitivnímu úpadku, patří vitamin D, DHA (kyselina dokosahexaenová), kyselina listová a hořčík.

Další důležité živiny, které si zaslouží pozornost, jsou:

Astaxantin - běžně nazývaný také "král karotenoidů", je silný antioxidant se silnými ochrannými a protizánětlivými účinky ze zvláštních druhů mikrořas a může být užitečný při léčbě bolestivých kloubů a svalů. Dopomáhá také k zdravému vidění a dá se používat jako "vnitřní opalovací krém".

Ergotioneín - nacházející se v žampionech, hraje zřejmě zvláštní roli při ochraně vaší DNA před oxidačním poškozením. Spolu s glutathionem může poskytovat ochranu před s věkem souvisejícími stavy, jako jsou Alzheimerova choroba, rakovina a choroba srdeční.

Dehydrogenaci (PQQ) - obzvláště důležitý pro zdraví a ochranu vašich mitochondrií. Bylo prokázáno, že PQQ pomáhá chránit před Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. Působí také synergicky s koenzymem Q10, přinášejíc lepší výsledky, než když se oba užívají samostatně. Potravinovými zdroji koenzymu Q10 jsou celer, petržel a kiwi.

Přirozeně existuje také problém expozice toxickým látkám, která si může vyžádat daň na vašem zdraví. Proto je nezbytné vyhýbat se toxinům a také konzumovat zdravou stravu z organických, nezpracovaných potravin.

Znamená to vyhodit vaše toxické čisticí prostředky pro domácnost, mýdla, produkty osobní hygieny, osvěžovače vzduchu, spreje proti hmyzu, trávníkové pesticidy, insekticidy a podobně a nahradit jejich netoxickými alternativami.

Skupina vědců ze Southeast University a Lidové nemocnice č.7 v čínském Changzhou publikovala studii o úloze plastů v našem životním prostředí a o tom, jak dlouhodobá expozice ovlivňuje naše zdraví.

Zjistili, že vysoké koncentrace nanoplastových částic zkracovaly u škrkavek délku života.

Jsou přesvědčeni, že různé úrovně expozice mohou mít účinky na pohyb a imunitní reakci, což naznačuje, že nanopolystyrén je zřejmě toxický pro všechny druhy organismů.

"Naše výsledky zdůrazňují potenciál dlouhodobé expozice nanopolystyrénu na zkrácení délky života a ve vlivu na zdravotní stav v procesu stárnutí u organismů životního prostředí," napsali.